106 yıl önce Yozgat eşraflarından Tunusluoğlu Süleyman Efendi tarafından kurulan Tunusluoğlu Süleyman Efendi Bini Mahmut Vakfı’nın yardım geleneği devam ediyor. Vakıf hizmetlerinin yanı sıra bu yıl da ihtiyaç sahibi 175 öğrenciye kıyafet ve kırtasiye yardımında bulundu.
 
Tunusluoğlu Süleyman Efendi Bini Mahmut Vakfı Mütevellisi İbrahim Tonoz ve Tunusluoğlu Süleyman Efendi’nin 3’üncü kuşaktan torunları Vali Kemal Yurtnaç’ı ziyaret ettiler.
 
Dededen kalan en hayırlı mirası yerine getiren torun, Tunusluoğlu Süleyman Efendi Bini Mahmut Vakfı Mütevellisi İbrahim Tonoz, 1912 yılında dedesinin dedesi Süleyman Efendi tarafından kurulduğunu söyledi. 
 
Tonoz, yaklaşık 106 yıldır vakfın gelirleri ile yardım geleneğini sürdürdüklerini belirterek;  “Tunusluoğlu Süleyman Efendi Bini Mahmut Vakfı 1912 yılında dedemin dedesi Süleyman Efendi tarafından kuruldu. 100 yıla aşkındır Yozgat’ta fakir ilkokul talebelerine yardım yapmaktadır. Saat Kulesi etrafında bulunan Tunusluoğlu Çarşısı’nda 20 tane kiracımız vardır. Bu 20 kiracımızdan yıllık 250 bin lira kira geliri toplanıyor, bu gelirden vakfımızın almış olduğu kararla 52 bin lirası ile ihtiyaç sahibi ilkokul talebelerine yardım olarak ayrılıyor. Çocuklarımız için en kaliteli giysi, ayakkabı ve kırtasiye alınıyor ve yavrularımızı rencide etmeden kendilerine teslim ediliyor. İhtiyaç sahibi çocuklarımızı en ince hassasiyetle milli eğitim ile birlikte seçiyoruz. Bu geleneğimiz 106 yıldır devam ediyor” şeklinde konuştu.
 
VAKFIN TEMELLERİ 1912 YILINDA ATILDI
Dedesinin dedesi olan Süleyman Efendi’nin Yozgat’a gelişi ve ardından Tunusluoğlu Süleyman Efendi Bini Mahmut Vakfı’nın nasıl kurduğunu anlatan Vakıf Mütevellisi İbrahim Tonoz, “1850’li yıllarda Tunus’taki Osmanlı İradesi bozulunca Türkler tekrar Anadolu topraklarına gelmişler. İlk önce İstanbul’a aileleri ile birlikte gelen Süleyman Efendi ve iki kardeşi daha sonra Sivas’a yerleştirilmiş. Sivas’ta kardeşlerden birinin vefatı üzerine o toprakların uğursuz olduğunu düşünen Süleyman Efendi diğer kardeşini orada bırakarak kendine yurt aramak üzere yola çıkmış. Kalabalık bir ailesi olan Süleyman Efendi Yozgat’ta geldiğinde konaklamak için yer arar. O sırada Yozgat yeni bir yerleşim yeridir. Konaklama esnasında Yozgatlılar Süleyman Efendi ve ailesi ile yakından ilgilenir, Yozgat’a yerleşmesi konusunda ısrarcı olurlar. Bunun üzerine büyük dedemiz Yozgat’a yerleşir.  Kendilerine tarım arazisi olarak saat kulesi ve etrafı gösterilir. Tunus’tan varlıklı bir şekilde dönen Süleyman Efendi o arazileri satın alır. Daha sonra nüfusun artması ile birlikte satın aldığı arazilerin tamamı evlerle dolar taşar. Varlıklı bir yaşam sürdüren Süleyman Efendi 1912 yılında Tunusluoğlu Süleyman Efendi Bini Mahmut Vakfı’nı kurar. O günden bu güne vakıf aktif bir şekilde faaliyetlerini sürdürüyor. Sadece ihtiyaç sahibi çocuklara yardım etmekle yetinmiyor, vakıf alanından elde edilen paranın bir kısmını da Bölgemizi de kapsayan Sivas Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne aktarıyoruz” dedi.
 
BU GELENEK TORUNLARIMIZ TARAFINDAN DA DEVAM ETTİRİLECEK
Soy isimlerinin aslının Tunusluzade olduğunu söyleyen Tonoz, “Arapçadan Türkçeye çeviri yaparken telaffuzdan kaynaklanan nedenlerden dolayı Tonoz olarak kalmış” dedi. Tonoz, Tunusluoğlu Süleyman Efendi’nin 1912 yılında vakfı kurduğunda vakıf için bir dua bir de beddua okuduğunu dile getiren Tonoz konuşmasına şu şekilde devam etti;
 
“Geleceği de düşünen büyük dedemiz, kim bu vakfın gelirlerini artırırsa Allah onun tüm dualarını kabul etsin diye dua ederken, kimde vakfı kötüye kullanırsa işleri yolunda gitmesin diye beddua etmiş. Amacımız bir asrı aşkındır ayakta duran bu vakfı kuruluş amaçları çerçevesinde ileriye taşımaktır. Gelecekte, bizden sonra rabbim nasip ederse çocuklarımız ve torunlarımız bu geleneği devam ettirecek.”