Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan "Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Programı" projesi kapsamında Yozgat İl genelinde belirlenen kriterlere uyan 110 okul Beyaz Bayrak alarak sertifika ile ödüllendirildi.

Yozgat Belediyesi Büyük Sinema Kültür Merkezinde düzenlenen programa, Vali Kemal Yurtnaç, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, Halk Sağlığı Başkanı Dr. Mehmet Akif Karaarslan, İl Milli Eğitim Müdür yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler ve her okuldan temsilciler katıldı.

İl Mili Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, programda yaptığı açılış konuşmasında projenin amacının sağlıklı nesiller yetiştirerek toplum sağlığının geliştirilmesine katkıda bulunmak olduğunu vurguladı.
 
ÇOCUKLARIMIZ, GELECEĞE DAİR DAHA NİTELİKLİ BİR ŞEKİLDE HAZIRLANMALI
Yazıcı, konuşmasında şunları kaydetti: “Eğitimin temel boyutlarından en önemlisi yapı boyutu, çocuklarımızın eğitim alanları ve bu alanların daha hijyenik hale getirilmesidir. İlimizde bu takip desteklerinizle verimli bir şekilde artmakta ve bunlarda bizi memnun etmektedir. Çok çetin kriterlerle elde edilen veriler sonucunda Sağlık İl Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü komisyonları tarafından beyaz bayrağı hak eden okullarımız belirlenmekte ve aynı zamanda beyaz bayrağı hak eden okullarımız içerisinde de beslenme dostu okullarımız belirleniyor. Çocuklarımızın geleceğe dair daha nitelikli bir şekilde hazırlanması aynı şekilde hem bedensel hem de ruhsal gelişimleri akademik gelişimleri ve davranışlarına yansıması bizler için en nitelikli hedeflerden bir tanesidir. Okullarımızda ortamların iyileştirilmesi ve temizlik malzemelerinin verilmesi aynı zamanda TYP kapsamında personel alınarak çalıştırılmasıyla daha hijyenik hale getirilmektedir.”
 
YOZGAT’TAKİ TÜM OKULLARIMIZIN BEYAZ BAYRAĞA KAVUŞMASINI HEDEFLİYORUZ
Yozgat’taki tüm okulların aynı şekilde beyaz bayrağa kavuşmasını hedeflediklerini vurgulayan Yazıcı, “Okullarımızın temizliği ve öğrenci ortamlarının daha hijyen hale getirilmesi için müdürlüğümüz tarafından temel eğitim okullarımıza temizlik malzemeleri alınmakta ve orta öğretim okul müdürlüklerimiz kendi bütçeleriyle bu malzemeleri alarak temizlik işlerini yapmaktalar. Geleceğe dönük olarak Yozgat'ta ki tüm okullarımız ve kurumlarımızın aynı şekilde beyaz bayrağa kavuşması ve bağlamda da öğrencisi olan kurumlarımızın beslenme dostu okulu olarak bu niteliğe kavuşması en önemli hedefimiz.” diye konuştu.
 
YAPTIĞIMIZ İŞLERDE BİZ SAHİP ÇIKMIYORSAK, BİR YERLERDE NOKSANLIK VAR DEMEKTİR
Vali Kemal Yurtnaç ise yapılan işlere şahıs ve kurumsal olarak sahip çıkılmadığı takdirde bir yerlerde eksiklikler olduğunu söyledi.
 
Bu çalışmaya katılanları tebrik ettiğini belirten Vali Yurtnaç, “Bizim yaptığımız çalışmaların halka yansıması gerektiğini her zaman ifade ediyorum. Bir okulun beyaz bayrak alması beslenme dostu okulu olması Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının ortak yürüttüğü proje. Yine benzeri projelerde olduğu gibi bakanlık tarafından belirlenen ve bizim başarıyla uyguladığımız bir proje olduğu ortaya çıkıyor. Bu konuda halk ayağı, veli ayağı noksan. Şekil ve şablon üzerinden her zamanki gibi devam ediyoruz. İşin muhteviyatını, özünü doldurmamız lazım.” ifadelerini kullandı.
 
EĞİTİMDEKİ KALİTEYİ ARTIRMAK İÇİN ÇALIŞMALAR YAPTIK
“Bizler eğitimde ki kaliteyi artıralım diye bir strateji belgesi oluşturduk” diyen Vali Yurtnaç konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Strateji belgesini yerelden yaptırdık. Buradaki öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, velilerimiz, meslek odalarımız, belediye, STK'lar hep beraber geçen sene bunları yaptık. Niye buradan yaptırdık? Bir firmaya, bir üniversiteye ısmarlayabilirdik. Sahip çıkılsın diye bu projeyi kendimiz yaptık. Yaptığımız işlerde biz sahip çıkmıyorsak, kurumsal olarak sahiplenmiyorsak, çalışanlar olarak sahiplenmiyorsak halk olarak, Yozgatlılar bunları sahiplenmiyorsa bir yerlerde noksanlık var demektir. Çocuklar okula geliyor, veliler çocuklarını okula gönderiyor, temiz bir okulda onları okutmak bizlerin birinci görevi. Beslenme dostu okullarımızda kantinlerimizin düzenli bir şekilde olması, kolalı, boyalı içeceklerin olmaması öğrencilerin sağlıklı şekilde gıdalarını alması daha temiz bir ortamda yemeklerini yemesi, bunların hepsi birer ihtiyaç. Benim köy okullarını ziyaretlerinde en önemli baktığım konuların başında suyu akıyor mu, su deposu var mı, bahçeleri temiz mi, bahçelerinizde güller, çiçekler, çeşitli ağaçlar var mı diye bakıyoruz. Bunları yapmak bizim görevimizdir.”
 
Konuşmaların ardından Vali Yurtnaç ve protokol üyeleri tarafından 110 okula Beyaz Bayrak Sertifikası ödülü verildi.