Necip Fazıl yılı etkinlikleri kapsamında Yozgat Valiliği öncülüğünde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “16 ses 16 şiir” programı düzenlendi.
 
Büyük Sinema Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen şiir dinletisinde, il merkezi ve ilçelerde görev yapan öğretmenler, Nida Tüfekçi Güzel Sanatlar Lisesi müzik gurubunun müzikleri eşliğinde üstadın 16 şiirini seslendirdi.
 
Vali Kemal Yurtnaç, program sonrası yaptığı konuşmada, bu yılı ilimizde Necip Fazıl yılı olarak belirlediklerini söyledi.
 
ÜSTADIN ŞİİRLERİNİ GELECEK NESİLLERE AKTARMALIYIZ
Yıl içerisinde Necip Fazıl etkinlikleri yaptıklarını hatırlatan Vali Yurtnaç, “Arkadaşlarımızla düşündük ve bu sene ilimizde Necip Fazıl etkinlikleri yaptık. Mutlaka hepimizin hafızalarında üstadın birkaç mısraları var. Bunu gelecek nesillere aktarmak hepimizin görevi. Biz bundan sonra her sene bir fikir adamını Yozgat’ta o yılın etkinliği olarak devam ettireceğiz. Önümüzde ki eğitim öğretim yılı için üstadın şiirlerinin bulunduğu bir CD hazırlayacağız ve bu şiirleri taşımalı eğitim gören öğrencilerimiz okullarına giderken servislerinde dinleyecek. Bunlar küçük ama millete yön veren dokunuşlar” dedi.
 
Güzel binalar, okullar, yollar yapmanın güzel şeyler olduğunu belirten Vali Yurtnaç, “Toplumu imar etmek sanatçıların, şairlerin, yazarların işidir. Zira bunlarda nezaket ve zarafet vardır. Biz bu anlayışı topluma kattığımız oranda o toplum yükselip yücelecektir. Herkesin üstattan alması gereken mutlaka bir şeyler var. Öğrencilerimizi biz bu tür şeylerle bilgilendirip bilinçlendireceğiz” diye konuştu.
 
Vali Yurtnaç, şiir dinletisini hazırlayan ekibe ve katılan tüm vatandaşlara teşekkür ederek, üstadı bir kez daha rahmet ve minnetle andıklarını sözlerine ekledi.
 
Konuşmanın ardından Nida Tüfekçi Güzel Sanatlar Lisesi resim bölümü öğrencileri tarafından hazırlanan Necip Fazıl resim sergisi gezildi.
 
Şiir dinletisi ve resim sergisi katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı.