Yozgat Şeker Fabrikası, 19. Dönem Pancar Alım Kampanyası Yozgat, Sorgun Şeker Fabrikası Meydan Tesislerinde düzenlenen törenle başladı.

Yozgat Şeker Fabrikası Meydan Tesisleri'nde düzenlenen törene, Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, AK Parti Yozgat Milletvekili Ertuğrul Soysal, Yozgat Garnizon Komutanı Jandarma Albay Selçuk Yıldırım, Yozgat Şeker Fabrikası Müdürü Turan Arslan, daire müdürleri ve çiftçiler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Yozgat Şeker Fabrikası Müdürü Turan Arslan, "2015/2016 18. dönemde Yozgat Şeker Fabrikası olarak fabrikamıza bağlı 6 ziraat bölge şefliğimizde 73 bin 900 dekarda, 139 köyde 2 bin 711 adet çiftçimiz ile 394 bin ton bedele esas pancar tesellüm edilmiştir. Tesellüm edilen bu pancardan 50 bin ton pancar çorum şeker fabrikamıza sevk edilmiştir. Bakiye kalan 344 bin ton bedele esas pancardan 321 bin ton firesiz pancar işlenerek 43 bin 470 ton kristal şeker, 13 bin 652 ton melas, 100 bin ton yaş pancar posası üretimi yapılmıştır. Pancar bedeli olarak üreticilerimize 76 milyon TL. ürün bedeli ödemesi gerçekleştirilmiştir. Üretimi gerçekleştirilen ürün bedellerinin ekonomik değeri 122 milyon TL olmuştur" dedi.

Vali Kemal Yurtnaç ise Yozgat'ın tarım ve hayvancılıkta ön plana çıktığını belirterek, tarımsal sanayiye doğru gidilmesi gerektiğini söyledi. Yurtnaç, "Burası da bir tarımsal sanayi kuruluşudur. Sorgun hareketli bir ilçemiz. Geçen hafta tarım fuarımızı açtık. Buğdayı üretip, şeker pancarını üretip, piyasaya arz etmekten ziyade, bunu işleyip bi rde marka haline getirip, kamuoyu pazarına sunmak bizim için daha değerli, ekonomik açıdan daha önemli. Biz onun için diyoruz ki; tarımsal sanayiyi destekleyeip, geliştireceğiz" dedi.

Konuşmaların ardından pancarını fabrikaya ilk getiren çiftçilere çeşitli hediyeler verildi.