Yozgat Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ Kampüsü Kapalı Spor Salonu’nda yapılan yarışmaya 20 üniversiteden 200 sporcu katıldı.

“Tarih İçin Bir Ok At” temasıyla yapılan yarışmaya, 18 yaş altı ve üzeri bireysel erkek ve bireysel kadın, grup, üniversite ile engelli ve minik kategorilerinde sporcular, Malazgirt Savaşı'nı, İstanbul’un Fethi'ni ve Cumhuriyetin Kuruluşu'nu simgeleyen 10.71, 14.53, 19.23 metrelerden yay gerdi.

Sporcular Giydikleri Osmanlı ve Selçuklu Tarzı Kıyafetleriyle Yarışmaya Renk Kattı
Yarışmanın başlama atışını Yozgat Valisi Kadir Çakır ve Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey yaptı. Kıyasıya mücadelenin sergilendiği yarışmada sporcular başarılı olabilmek için ter döktü. Yarışma sonunda kategorilerinde dereceye giren sporculara ödülleri Vali Çakır ve Rektör Prof. Dr. Karacabey tarafından verildi.

Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Geleneksel Türk Okçuluğu yarışmasının Yozgat’ta Bozok Üniversitesi’nde yapılmış olmasından mutluluk duyduğunu söyleyerek: “Geleneksel Türk Okçuluğu için elbette söylenecek çok şey var ama öncelikle şunu söylemekte fayda var. Sporun her dalı insan eğitiminde gönül eğitiminde sosyalleşmede çok önemlidir elbette. Ama Geleneksel Türk Okçuluğu sadece bir spor değildir. Aynı zamanda bir tarihtir, kültürdür bir milletin benliği ve kendisidir. Bu yarışmanın özellikle tarih için bir ok at adı altında yapılmış olması ve burada düzlenmenin de 1071’i, 1453’ü ve 1923’ü temsil edecek nitelikte ayarlanması çok önemlidir. Bunun Yozgat Bozok Üniversitesi tarafından organize edilmesi çok güzel. Aşağı yukarı 20’ye yakın ilden 200’e yakın sporcu katıldı. Sporcular, gruplar ve bireysel alanda yarışacak. Sporcuların kıyafetleri de Geleneksel Türk Okçuluğu'na uygun kıyafetler olarak ayarlandı. Bu yarışmanın adına yakışır bir turnuva olduğu kanaatindeyim.” dedi.