Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, 22-28 Mart ATT ve Paramedikler Haftası nedeniyle kutlama mesajı yayınladı.

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) ve Paramediklerin insan hayatıyla ilgili konularda özverili bir şekilde görev yapan sağlık emekçileri olduğuna dikkat çeken Taşkın, görevleri gereğince çeşitli risklerle karşı karşıya kalabildiklerini ve olumsuz şartlara rağmen görevlerini aksatmadan yaptıklarına değinerek, Avrupa standartlarının altında maaş aldıklarını, hem mesleki hem de yetersiz çalışma koşullarıyla mücadele etmek zorunda kaldıklarına vurgu yaptı. ATT ve Paramediklerin mesleki sorumluluklarının ağır olduğunu, işyeri sorunları başta olmak üzere pek çok sorunun psikolojik baskısı altında görev yaptıklarını belirten Necip Taşkın şu ifadelere yer verdi:

“ATT ve Paramedik mesleği son derece teferruatlı, sabır, dikkat ve özen gerektiren bir meslektir. Günümüz pandemi koşullarında ağır bir sorumluluk altında çalışmışlar, gece gündüz yoğum emek ve mesai harcayarak görevlerini özverili bir şekilde yapmışlardır. 24 saat nöbet tutan ATT ve Paramediklerin kamu hastanelerinden aldığı maaş 3.000 ile 4.200 lira arasındadır. Bugün asgari ücret 3.000 sınırındadır. Kamu dışında çalışanlar bile 4 binden fazla maaş alabilmektedir. ATT ve Paramediklerin aldığı sorumluluk dikkate alındığında bu maaşın, onların yoğun emek, mesai ve üzerlerine aldığı sorumluluğun karşılığı olmadığı anlaşılır.

Acil bakım ile insanların hayatlarını kurtaran, kritik durumda olan hasta ya da yaralıların ilk müdahalesini yaparak hayata tutunmalarını sağlayan, ilacını veren, hastaya müdahale ve nakil sırasında bakımını yapan, hastanın sorunlarını tespit ederek hızlı bir değerlendirme ile ilk müdahaleyi yapan, ilk kontrolleri; kırık çıkık kontrolü ve buna uygun muayene yapan, hastaya EKG çeken ve diğer muayeneleri ile ambulanstan sorumlu olmak gibi ağır bir sorumluluk altında kötü çalışma koşullarıyla mesleğini icra eden Paramedikler ne yazık ki hak ettikleri ücreti alamamaktadır.

Hastanelerin acil servislerinde ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarında görev yapan ATT ve Paramediklerin işyeri sorunları çözülmeli, maaş, nöbet vb. ücretleri günün ekonomik koşullarına göre düzenlenmelidir.

Bu vesile ile ATT ve Paramediklerimizin 22-28 Mart ATT ve Paramedikler Haftası’nı kutluyor, iş hayatlarının mutlu, huzurlu, tüm mesleki sorunlarından arınmış olarak geçmesini temenni ediyorum. Anadolu Sağlık Sen olarak, her zaman onlarında yanında olduğumuzu bir bu vesileyle bir kez daha ifade ediyorum.”