Mobil üreticiler akıllı telefon ekran boyutlarını her geçen gün daha da büyütme yoluna gidiyor. Üreticiler bu noktada kullanıcılardan gelen talepleri dikkate alırken, yıllarca 4 inç ekran kullanan Apple bile bu talebe kayıtsız kalamadı ve iPhone 6 ile ekranı büyütmek zorunda kaldı. Hatta Apple 5.5 inçlik iPhone 6 Plus ile büyük ekranlı akıllı telefon piyasasına da giriş yaptı.

Akıllı telefon ekran boyutları 6 inç seviyesini aşmış durumda. Fakat DeviceAtlas tarafından yayınlanan rapor kullanıcılar arasında hala küçük ekranlı telefonların daha popüler olduğunu gösteriyor. Şirket birçok ülkede yaptığı araştırmanın sonuçlarını yayınladı.

Araştırmaya göre en popüler akıllı telefon ekran boyutu 4.7 inç. Tabii bu rakamın popüler olmasındaki bir numaralı etkenin iPhone 6 ve iPhone 6S olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. iPhone 6 ve iPhone 6S'in elde ettiği satış başarısı750 x 1334p oranını da en popüler çözünürlük haline getirdi.

4.7 inç en popüler akıllı telefon ekran boyutu

4.7 inç'in ardından en popüler ekran boyutunun 5 inç olduğunu görüyoruz. En sık kullanılan ikinci ekran çözünürlük değeri ise 1080 x 1920p olarak açıklandı. Geçen yıldan bu yana üst seviye akıllı telefonlarda görmeye alıştığımız Quad HD (1440 x 2560) çözünürlük en fazla Hindistan'da kullanım oranına sahip. Hindistan'da 5 inç ve üzeri ekranlı telefonlara rağbet %25.9 ile oldukça yüksek bir oranda.