Aspir ekimi yapan çiftçiler çiçek açma dönemi yakalaşan aspir ekili tarlalarını gezerek tırtıl kontrolü yapıyor.

Yerköy ilçesine bağlı Orhan Köyünde 70 dekar aspir ekimi yaptığını belirten Necati Özer, “Üç yıldır aspir ekimi yapıyorum. Aspir uğraş gerektirmeyen bir bitki türü. Biz yıllardır hububat ürünleri ile uğraştığımız için aspir aslında daha kolay elde edilen bir ürün. Çünkü zahmetsiz fazla bir bakım gerektirmiyor. Sadece gübre ile birlikte ekimi yapılıyor ilaç ve diğer bakımları yapılmıyor. Üstelik kuraklığa oldukça dayanıklı bir bitkidir. Ekimi yapılıyor buğday hasadından bir ay sonra bu ürünün hasadı yapılıyor yani natif ürün olarak ta değerlendirilebilir.”dedi.

Haziran ayı içerisinde mutlaka aspir tarlalarının tırtıl olup olmadığının kontrol edilmesi gerektiğini ifade eden Özer, şunları söyledi: “Aspir eken çiftçilerimiz bu ay içinde mutlaka aspir tarlasını kontrol etsin. Geçen yıl aspirde tırtıl vardı ve ilaçladım. Bu yıl ise gezdiğimizde yine aspir yapraklarında tırtıla rastladım. İlaçladıktan birkaç gün sonra kontrol ettiğimde tırtıl yoktu. Bu sayede hem kaliteli ürün, hem de daha fazla ürün elde ederim.”

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir’de Yozgat’ta aspir ekiminin her geçen gün yaygınlaştığını söyledi.

Bu yıl 50 bin dekarın üzerinde aspir ekimi yapıldığını kaydeden Özdemir, çiftçileri tarlalarını kontrol etmeleri konusunda uyardı.

Özdemir, “Aspir üretimi yapan çiftçilerimizin bu günlerde tarlalarının kontrol etmelerini istiyoruz. Aspir bitkisinin tomurcuk ve yapraklarında tırtıl ve kurtçuklar varsa mutlaka zirai mücadele yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde yüzde 50’ye varan oranda ürün kaybı yaşanabilmektedir. Yağışlar bu yıl oldukça fazla oldu. Bu da özellikle aspir bitkisi açısında oldukça faydalıdır. Bunun verim ve kaliteye yansıması için zararlılarla da iyi mücadele yapılması gerekir. Bu sebeple çiftçimizde aspir ekili tarlalarını kontrol etmelerini istiyoruz. Eğer tırtıl ve kurtçuklara rastlanıldığında ise vakit kaybetmeden zirai mücadele yapılması gerekmektedir