Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ile Yozgat Ziraat Odası tarafından düzenlenen 7. Tarım Gıda ve Hayvancılık Fuarı açıldı.

Yozgat Fuar alanında düzenlenen açılış törenine Yozgat Vali Yardımcısı Yavuz Güner, Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, Ticret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Özışık, Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve çiftçiler katıldı.

Fuaraın açılış konuşmasını yapan Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, kentin ekonomisinin tarıma dayandığını belirterek, şunları kaydetti: "Çiftçinin ufkunu fuarlar açar. Fuarların biraz daha canlı olması lazım. Yozgat, İç Anadolu'nun tam merkezinde neden fuarımız bir marka olmasın. Bugün fuarımıza 178 firma gelmiş. Gönül ister ki 500 firma gelsin. Ama bu sadece ziraat odası ve ticaret odası ile olmuyor. Siyasilerimiz ve il özel idaremizin de destek vermesi lazım. Güçlendirilmesi lazım. Bu bir ekonomidir. Çiftçimize, Yozgatımıza faydalı olacaksa herkesin, her kurumun bu fuara destek vermesi lazım."

Daha sonra konuşan TSO Başkanı Metin Özışık’ta her yıl fuara katılımcı sayısının arttığını, tarım ve hayvancılığın gelişmesi için fuarların çok önemli olduğunu söyledi. Yozgat’ın en önemli dinamiklerinin başında tarım sektörünün geldiğini, geleceğin en önemli iki sektörünün gıda ve enerji olduğunu belirten Özışık, ’’Yozgat, Türkiye tarımı için önemli bir merkezdir. Eskiden tabiat şartlarına bağımlı olarak ziraat yapılıyordu. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, tabiat şartlarına o kadar bağlı kalmıyoruz. Bugün ki tarım fuarının önemi de budur. Bu tür organizasyonlarla çiftçimiz gelişen teknolojiyle tanıştırılıyor. Fuarımızın ilimize, ülkemize ve çiftçilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.

Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan da Yozgat’ın tarım açısından Türkiye’nin en önemli illerinden biri olduğuna ifade ederek, “Bu özelliğiyle tarım sektörünün Yozgat’ta gelişip, ilerlemesi gerekiyor. Yozgat’a daha modern, daha geniş kapsamlı bir fuar alanı yapılması gerekiyor. İnşallah yeni bir fuar alanı yapacağız” dedi.

Yozgat Vali Yardımcısı Yavuz Güner, çiftçilerin yeni teknolojik ürünleri tanıması ve görmesi açısından fuarların önemli olduğunu belirterek, “Dünya insanının tamamının tarım sektörünün tüketicisi olmasından dolayı tarım sektörünün her geçen gün stratejik önemi artmaktadır. İnsanlar, gıdaya sürekli ihtiyaç duymakta. Bizler giyimden, eğlenceden, tatilimizden kısabiliriz ama gıdamızdan hiçbir şekilde kısamayız” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından fuarın açılışı gerçekleştirip stantlar gezildi. 178 firmanın stant açtığı fuar, pazar gününe kadar gezilebilecek