Yozgat Demokrasi Platformu tarafından 'Anayasayı Yozgat'ta tartışıyoruz' konulu panel düzenlendi. 

Eğitim-İş Genel Başkanı Mehmet Balık'ın moderatörlüğünü yaptığı panel de Devlet eski Bakanı ve Başbakan eski Yardımcısı Abdüllatif Şener, CHP eski Milletvekili Berhan Şimşek ile gazeteci-yazar Hulki Cevizoğlu konuşması olarak katıldı. 

Konuşmacılar katılımcılara 16 Nisan Pazar günü yapılacak referandum ile halk oylamasını sunulacak anayasa değişikliğini anlattılar.

UCUBE BİR DÜZEN 
Devlet eski Bakanı ve Başbakan eski Yardımcısı Abdüllatif Şener, Osmanlı'da padişahların kadı'yı tayin etme yetkisini olmadığını söyledi. Şener, "Bu sistem başkanlık sistemi değil, yarı başkanlık sistemi hiç değil. Parlamenter demokrasi değil. Bu Türk Devlet düzenine aykırı. İslami Devlet düzenine de aykırı. Komünist sistem değil, faşist düzen mi diye tereddüt ettim. Tam değil de ama dönüşebiliriz. Top yekun ucube bir düzen, ucube bunun adı. Memleketin bunca derdi var, bunca sıkıntısı var. Esnaf kan ağlıyor. Tüccar kan ağlıyor, işçi kan ağlıyor, işsiz kan ağlıyor.  Ülke de her gün bombalar patlıyor. Birken beş oldu terör örgütü. Her tarafta risk var, tehlike var. Yapılacak binlerce iş var. Memleket şu ucube anayasa değişikliğini yapmak için seferber oldu. Yav Allah aşkına bu revamıdır. 80 milyonun derdini, sıkıntısını, beklentisini bir tarafa atıldı. Tek bir makamın yetkilerini arttırmak için güçlendirmek ve pekiştirmek için bütün memleket ayağa kaldırıldı. Bu reva değil arkadaşlar" dedi. 

17 NİSAN'DA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK
Yapılacak anayasa değişikliği maddelerinden ikisinin 17 Nisan'da yürürlüğe gireceğini dile getiren Abdüllatif Şener, "Birincisi, HSYK üyelerini yeniden atayacak.  İkincisi parti genel başkanı hemen olabilir. Ama kalan yetkilerin tamamını 2019 yılındaki seçimden sonra yürürlüğe girecek. Ağırlıklı olarak kim kullanacak yetkileri, 2019 yılında kim seçilirse, 2024 yılında, 2029'da, 2034'de, 2039'da 2044'de ömrümüz vefa ederse, kim seçilirse bu yetkileri onlar kullanacak. Devlet düzeni ile ilgili böyle bir değişiklik kolay kolay yapılmaz" şeklinde konuştu. 

Şener'in yaptığı konuşmanın satır başları ise şöyle; Sizin buna oy verme hakkınız var, değiştirme hakkınız yok. Önünüze bir daha getirmezler. Burada öyle tatlı yetkiler var ki, bu yetkileri kullanmaya başlayan bir daha bunu değiştittirmez. Haberin olsun. Yani pişmanlığın fayda vermeyeceği bir düzenleme yapılıyor.

5 yılda bir yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerin de, kimin seçileceğine sizin bir garantiniz var mı? Kimin bu memleketin ensesinde boza  pişireceğine sizin bir garantiniz var mı? Bir bakmışsınız bir rüzgar esecek Allah'ın veli bir kulu gelecek Cumhurbaşkanı olacak. Bir de bakacaksınız ki, memlekette deli bir rüzgar esmiş, Allah'ın deli bir kulu gelecek sizin başınıza Cumhurbaşkanı olacak. Bak bu vatandaş işini bilir Allah'ın deli kullarını Cumhurbaşkanı yapmaz zannetmeyin. Bazı delilerde öyle huylar vardır ki, yetkiyi verene kadar deli olduğunu anlamazsınız. Bu kadar yetkiyi Allah'ın veli bir kuluna verin onu delirtirsiniz. Deli birisine verirseniz de onu zır deli yaparsınız. 

Bu düzenlemenin memlekete getireceği hiç bir şey yoktur. Dünya'da artık yetkileri çok insanların yönettiği ülkeler, geri kalmış ülkelerdir.     Sefalet içerisinde ki ülkelerdir. Yabancı devletlerin müdahale edip, şamar oğlanına çevirdiği devletlerdir. İtibarları, prestijleri olmayan devletlerdir. Yetkilerin tek elde toplandığı devletlerin vatandaşlarının, dünya da itibari da yoktur, haysiyeti de yoktur. Ülkelerinde bin bir dert ve sorun var. Güçlü Ülkelerde kurumlar güçlüdür. Yoksa bir koltuğa oturanın yetkeleri değildir. 

Yetkileri merkezileştiren bir sistem tehlikelidir. Buna meydan vermek doğru değil. Onun için diyoruz ki kurumlar, inançlar güçlü olacak, birlik, beraberlik duygusu güçlü olacak. Kurumlar arasında kontrol ve denge olacak.  Tek kişiyi güçlendiren bu sisteme hayır oyu vereceğim. 

Ağır vasıta sürücü belgesi almak için 21 yaşında doldurmuş olmak gerektiğini vurgulayan CHP eski Milletvekili Berhan Şimşek ise, "Biz 21 yaşını doldurana ancak kamyonu teslim ediyoruz. Beyefendi ne yapıyor 18 yaşında gençlerimize sizi milletvekili yapacağım diyor. Şuan seçilme yaşı 25. 1 Kasım seçimlerinde 25 yaşında seçilmiş bir tane milletvekili yok" dedi. 

Şimşek, Hollanda'nın tutumunu kınadığını belirterek, 16 Nisan'dan sonra Hollanda'ya ilk ziyaret yapacak kişinin Cumhurbaşkanı olduğunu öne sürdü. Şimşek, "Ülkenin kurumlarının hafızası kalmadı. Ayakta kalan 15 yılda ne var Allah aşkına" dedi. 

Ak Partinin 3Y ile geldiğini dile getiren Berhan Şimşek, "Yasaklar, Yolsuzluk  ve Yoksulluğun önünü keseceğiz dediler. Türkiye 2002'den daha yoksul. Yolsuzlukları söylemeye gerek yok. Yasaklar, halimiz ortada. İki tane televizyona çıkıp konuşamıyoruz. Anayasa sürecini ülke insanına anlatamıyoruz. Burada ben Cumhuriyet Halk Partisine oy istemek için gelmedim. Ben çocuklarımızın bekasına ve geleceğine lütfen tavır koyun. Bu anlayış içerisinde olamayız. Vatanı olmayanın Kabe'si olmaz. Bu ülkede birisi Kabe olmak istiyorsa buna hayır diyeceğiz biz. Bizim Kabe'miz var hamdolsun. Birisi kendisini Kabeleştirmek istiyorsa buna hayır diyeceğiz. Tehlike sınırı bu noktaya gelmiştir" diye konuştu.

'Esed oldu, Beşer' diyen Berhan Şimşek, "18 maddenin, 8 maddesinin hangi anayasadan alındığını biliyor musunuz? Esed'in anayasası. Meclisi, bakanları belirliyor. Bu anayasa da belirliyor.  Bütçeyi belirliyor, Esad anayasası. Bu anayasa değişikliği de belirliyor. Anayasa Mahkemesini belirliyor, aynı şekilde bizde belirliyoruz. Bütün atamaları yapıyor. Aynı şekilde bizimki de yapıyor. Pekala adama sorarlar. Demokrasi götürmek istediğin, diktatör dediğin Esed'ın anayasasının 8 maddesini, 18 maddenin içerisine koymasının nedeni bir diktatörlük hevesimidir. Eğer sen gerçekten kuvvetler ayrılığını dile getireceksen çağdaş demokrasi, ifade özgürlüğü, inanç özgürlüğü ve hatta inançsızlık özgürlüğünü savunma hakkına sahip olman lazım. Eğer insanı konuşuyorsak. Bu 18 maddenin içerisinde insan yok" şeklinde konuştu.

Eğitim-İş Genel Başkanı Mehmet Balık, yapılacak anayasa değişikliği ile kamu çalışanlarının iş güvencesinin elinden alınacağını söyledi.
Balık, eğitim ve sağlık çalışmalarının da yerel yönetimlere bırakılacağını dile getirdi.
Balık ayrıca, tüm işçi ve memurların hayır demesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Gazeteci-yazar Hulki Cevizoğlu, ise  sandıktan ne çıkarsa çıksın 17-18 Nisan'da erken seçimin yapılacağını belirtti. Cevizoğlu, partinin içinin yeniden yapılandırılacağını, bunun da bir daha ki seçimlerde kendisine karşı çıkan olmasın diye yapılacağını söyledi.