Yozgat Belediyesi tarafından yapımı planlanan ‘Akıllı bisiklet’ projesi kapsamında terminal ve bu terminallerde kullanılacak olan bisikletlerin ihalesi yapıldı.
 
Yozgat Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Akgün, bisiklet ihalesini geçtiğimiz hafta içerisinde gerçekleştirdiklerini söyledi. Bu ihale neticesinde önümüzdeki ay itibariyle bisiklet turnikelerinin betonlarını atmaya başlayacaklarını dile getiren Akgün, toplamda 52 adet bisiklet, dört tane terminal ve 8 tanede yükleme noktası oluşturacaklarını belirtti.

Bisiklet terminallerini saat kulesi ve terminal arasına kurmayı planladıklarının altını çizen Akgün, "Vatandaşlarımız saat kulesi çevresindeki terminale kartını okutup bisikletine binip kent parka kadar gidip istediği noktada da bisikleti bırakabilecek. Kartından da hesaplanan tutar düşülecek. Vatandaşlarımız biraz daha bisiklete binme alışkanlıklarını yaygınlaştırmak adına daha sağlıklı bir yaşam için böyle bir proje gerçekleştiriyoruz. İnşallah önümüzdeki ay montajlarına başlanacak bahar dönemiyle birlikte de tamamen kullanıma başlayacağız’’ dedi. 

İHALE 650 BİN LİRA 
52 bisiklet, 4 terminal ve 8 yükleme noktasının ihalesini geçtiğimiz hafta içerisinde gerçekleştirdiklerini ve 650 bin lira civarında bir yatırım olduğuna vurgu yapan Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Akgün, "Bisiklet terminalimiz bahara kadar hizmete girmiş olacaktır. Henüz bisiklet ücretlerini belirlemedik, ama hizmete gireceği dönemde belli bir ücret karşılığında vatandaşlarımız bu hizmetimizden yararlanabilecek. Diğer illerde de bunun örnekleri ve şuanda 30 civarında ilde bu sistem kullanılmakta. Bu sistemi kullanma oranı ise yüzde 70’lerde olduğu bildirildi bizlere" diye konuştu.