Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven Yozgat’ta seçim mitingi yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bazı sözlerini eleştirdi ve kamuoyuna açıklamalarda bulundu.

Askeri birlikle ilgili sözlerin takipçisi olacağını belirten Keven; “10 Temmuz 2014 tarihinde Cumhurbaşkanlığı seçimi için geldiği Yozgat’ta kendisine iletilen Acemi Birliği taleplerine “Size acemi birliği yakışmaz. Ustalara usta birliği yakışır” cevabını veren Sayın Erdoğan o günden bugüne yaklaşık 5 yıllık sürede hangi yetkisi yoktu da bu sözünü tutmadı. Yozgat’ta 2014 yılında söylediği usta birliği yakışır sözünü neden unuttu önce bunun açıklamasını yapması gerekirdi. Şimdi yine bir seçim arifesindeyiz ve Yozgat’ta genel seçimde yaşadıkları düşüşü önlemeye çalışan siyasi iktidar Yozgatlılara yeni seçim vaatlerinde bulunuyor ve yıllarca gözden ırak olmuş Yozgat’ın gönlünü okşamaya çalışıyor. Ankara'ya yürüyerek giden, memleketlerine bir çivi çakılsın diye onca kapı aşındıran ancak randevu bile alamadan geri dönen Yozgatlılar artık somut bir adım istiyor. Hangi birliğin ne zaman getirileceğinin somut bir şekilde açıklanmasını istiyor. 17 yıldır neden yapmadınız diye soruyor Yozgat? 17 yıldır en üst seviyelerde size destek veren bu ilin yaşadığı sorunları ve en önemlisi göç sorununu, işsizliği bugüne kadar neden çözmeye yanaşmadınız?” diye sordu.

Verdiği oyla en üst sıralarda yer alan Yozgat’ın hizmette karşılığını bulamadığını ve gelişmişlik sıralamalarında maalesef 65. Sırada olduğunu söyleyen Keven; “Yozgat 24 Haziran’da milletvekilliği seçiminde kendisini yıllardır oyalayanlara en ağır cevabı verdi ve oyunu % 64’ten % 53’e düşürdü. Ancak Cumhurbaşkanı’nın kendisine Yozgat % 75 oy verdi ve ülke genelinde 6. Sırada yer aldı. Ama gelişmişlikte hep sonlardayız. İşsizlikte rekor kırıyoruz. Verdiğimiz göçte birinciyiz maalesef. Göç sorunumuz artarak devam ediyor. 2000 yılında 682 bin olan nüfusumuz 2018’de 418 bine düştü. Sayın Erdoğan, Avrupa’da bazı şehirlerde ve başkentimiz Ankara’da Yozgat’ta yaşayandan daha fazla Yozgatlı olduğunu gurur verici bir durummuş gibi söylüyor ancak bilmiyor ki Yozgatlı geçinemediği için iş bulamadığı için göç ediyor. Yozgat 17 yıldır cazibe merkezi haline getirilmiş olsaydı da bu kadar göç vermeseydik. Mevcut fabrikalar yıkılacağı yerde yenileri yapılmış olsaydı da gençlerimiz büyükşehirlere iş bulmaya gitmek zorunda kalmasaydı.”

Mitingin sonunda çay paketlerinin halkın üzerine atılarak üzücü bir görüntünün oluştuğunu belirten Keven; “Yozgat mitinginin sonunda Cumhurbaşkanı tarafından halkın üzerine adeta fırlatarak çay paketleri dağıtıldı. Yozgatlılar adına bu görüntüden çok üzüldüm. Keyif çayının naylon poşette değil de kenevir torbasında verildiği söylenerek “dünyanın en önemli konusuna” dikkat çekildi. Bir Yozgatlı olarak bu sözlerden bu görüntüden utandım. Yozgat sizden keyif çayı istemiyor! Çünkü Yozgatlının keyif yapacak hali de yok mecali de yok. Yozgatlı çiftçilerin keyif yapacak hali yok! Yozgat’ta şekerpancarı üreticisinin, buğday üreticisinin, mercimek üreticisinin keyif yapacak dermanı mı var? Miting meydanlarında durmadan millet ittifakını karalayıp sizden olmayanları düşman göstereceğiniz yerde keşke bu ülkenin ithalata boğulmuş tarımını, bu ülkenin çiftçilerini nasıl kalkındıracaksınız, Yozgat’ın göç sorununu nasıl çözeceksiniz bunları anlatsaydınız.”