Us Psikiyatri Enstitüsü'nden Klinik Sağlık Psikoloğu Gizem Konuş, alışveriş bağımlılığına yol açan durumlar ve alışveriş bağımlılığından kurtulma yöntemleri hakkında bilgi verdi.

ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMAK İÇİN 10 ETKİLİ YÖNTEM

FARKINDA OLUN:Öncelikle, dürtüsel olarak alışveriş yaptığınızı, alışveriş bağımlısı olduğunuzu, bir probleminiz olduğunu kabul edin.

İYİ HİSSETMİYORKEN ALIŞVERİŞE ÇIKMAYIN: Açken, yorgunken, sinirli, stresli ve mutsuzken alışverişe çıkmamak, alışveriş çılgınlığından korunmak için en basit tedbirdir.

NAKİT PARA TERCİH EDİN: Kredi kartı sayınızı acil durumlar için bire düşürün. Kredi kartını evde bırakarak, nakit parayla alışveriş yapmaya yönelin, böylelikle ödeyebileceğinizin üzerinde harcama yapmamış olursunuz.

LİSTE YAPIN: Bir alışveriş listesi yapın ve o listedekiler dışında bir şey almamaya özen gösterin.

ALIŞVERİŞE YALNIZ ÇIKMAYIN: Bir arkadaşınız veya akrabanız gibi, yanınızda sizi frenleyecek birilerinin olması fazla para harcamanızı engelleyebilir.

GERÇEKTEN GEREKLİ Mİ? : Bir şeyin indirimde veya ucuz olması onun alınması gerektiği anlamına gelmez. Eşyayı ayırtın, mağazadan çıkıp biraz tur attıktan sonra o eşyayı almaktan vazgeçebileceğinizi göreceksiniz.

FARKLI AKTİVİTELERLE İLGİLENİN: Sizi alışveriş yapmaya iten iç seslerinizi fark ettiğinizde, zamanınızı daha verimli geçirebileceğiniz, iyi hissedeceğiniz aktiviteler ile ilgilenin: yürüyüşe çıkın, egzersiz yapın, sinemaya, konsere gidin ya da arkadaşlarınıza bir araya gelin.

ÜRETMEK MUTLULUĞUN PROVASIDIR: Tüketme kısır döngüsü kişisel mutsuzluğu sinsice besler. Sanatsal faaliyetlerde, ilgi duyduğunuz bir alanda kendinizle baş başa olmak, bir şeyler üretmeye çalışmak bugüne kadar hiç keşfetmediğiniz yönleriniz ile sizi tanıştırabilir.

İLGİ VE SEVGİYİ PARA İLE EŞ DEĞER GÖRMEYİN: Çocukların olumlu ve iyi davranışlarına, başarılarına ya da ihmale, boşanmaya yönelik tepkilerine sürekli para ve hediye ile karşılık vermeyin. Bu çocuklar, ileriki yaşamlarında bir şeyler yolunda gitmediğinde, kendilerinde oluşan eksiklik/boşluk hissini gidermek için aşırı alışverişe kayabilir.

PROFESYONEL DESTEK ALIN: Tek başınıza baş edemeyeceğinizi düşünüyorsanız profesyonel bir yardım alın. Depresyon, kaygı gibi başka bir probleminiz olabilir.