Bozok Üniversitesi ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen "Ar-Ge Reform Paketi" ve "4.Sanayi Devrimi" konulu 1. Bölge istişare ve değerlendirme toplantısı Bozok Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşti.

9 ayrı ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen bölgesel istişare ve değerlendirme toplantısına Yozgat Vali Yardımcısı Gökhan İkitemur, Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Şelli Aybar, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yusuf Şahin, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mehmet Madencan, Sanayi ve Teknoloji Uzm. Yrd. Ayşe Nur Özdemir, Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Sinan Çelik ve Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Orhan Hazer, fakülte dekanları, daire müdürleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yusuf Şahin yaptı. Şahin, "Ar-Ge Reform Paketi" ve "4.Sanayi Devrimi" konulu 1. Bölge istişare ve değerlendirme toplantısının Ankara, Bolu, Çankırı, Eskişehir, Karabük, Kırıkkale, Kırşehir ve Sivas’tan gelen il müdürlerinin katılımıyla Yozgat İl Müdürlüğü koordinatörlüğünde düzenlendiğini belirterek toplantının hayırlara vesile olmasını sözlerine ekledi.

Şahin konuşmasının devamında “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızca, tüm paydaş kurum ve kuruluşların da görüşü alınarak kapsamlı bir çalışma sonucu hazırlanan “Ar-Ge Reform Paketi” Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından onaylanarak 26 Şubat 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmış ve 1 Mart 2016 tarihinde yürürlüğe girmiş olup, ülkemizin 2023 yılı hedefleri doğrultusunda yüksek katma değerli üretime geçiş için, Kamu-Üniversite-Sanayi işbirliği ile Ar-Ge ve Yenilik ekosisteminin güçlendirilmesine yönelik eylem ve iyileştirmeler içermektedir. İkinci reform paketi olarak “Üretim Reform Paketi”, üçüncü reform paketi olarak da “Patent Kanunu” ile ilgili, Bakanlığımızda şu anda büyük bir çalışma yürütülmektedir.” dedi.

Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Sinan Çelik Ar-Ge yatırımlarına, nitelikli yüksek katma değerli üretime büyük katkı sağlayacağı inancında olduğunu belirterek sağlanan desteklerin ve yaratılan algının da etkisiyle firmaların Ar-Ge harcamalarının yıldan yıla önemli oranda arttığını sözlerine ekledi.

Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey konuşmasında: “İnsanlık çok köklü medeniyetlere kurulmuş ve zaman içerisinde yok olmuş sonra yeni medeniyetler kurulmuş bundan sonra da benzer şeyler olacak. Şu an bizim toplumumuzda yakın tarihe kadar özellikle bir karamsarlık hakimdi. Bilgi üretiminde, teknoloji üretiminde, sanayileşmede ciddi bir karamsarlık vardı. Tarihimize baktığımızda çok önemli şahsiyetler özellikle medeniyetin ana unsurlarını keşfeden ve insanlığa bu medeniyeti sunan çok önemli şahsiyetler görüyoruz. Bu şahsiyetlerin hepsi bizim, dedelerimiz, atalarımız, insanımızdı. İnsanlık ortaçağ döneminde özellikle iki medeniyetten aydınlandı. Bağdat ve Endülüs. Avrupa medeniyeti, Bağdat ve Endülüs’ün ışığında aydınlanma çağını yakaladı ve gelişti. Bizim ışığımızla başkaları aydınlanırken biz kendimizi karanlığa gömdük. Bugün o karanlıktan aydınlığa çıkmak için çalışıyoruz. Çalışarak, okuyarak, bilim üreterek tekrar en önde olabiliriz ve olmamız gerekiyor. Çünkü tarih bir zamanlar hep zirvede olanların ihmal ettiğinde aşağı düştüğünü, çalışanların ise tekrar zirveye döndüğünü açıkça gösteriyor.”  ifadelerini kullandı.

Üniversitelerin bilgi üreterek bulunduğu şehrin sosyo-kültürel ve ekonomik yönden kalkındıran en önemli motor güç olduğuna değinen Rektör Karacabey, "Bozok Üniversitesi olarak bilgiyi üretime dönüştürme amaçlı bu yolda hızla ilerliyoruz." dedi.

Vali Yardımcısı Gökhan İkitemur ise insanlık tarihi açısından ilginç bir dönemeç yaşandığının altını çizerek önceki devirlerden farklı olarak bilimsel anlamda üretilen ürünlerin çok daha iyi entegre olduğu yeni bir evreye geçiş yapıldığını sözlerine ekledi. Bu evrenin içerisinde her şeyin interneti olarak tabir edilen yeni bir yaşam tarzı ile daha önce tespit edilmesi imkansız olan sonuçların çıkarılması gibi yeni olanaklar sağladığına dikkat çeken Vali Yardımcısı İkitemur, sosyal yaşantımızı da bilimsel ve teknolojik anlamda üretilen ve hayatımızı etkileyen yeni ürünlere göre dizayn etme zorunluluğundan bahsetti.

Devlet olarak, sanayiciler ve öğrenciler olarak üzerimize önemli görevler düştüğüne dikkat çeken Vali Yardımcısı İkitemur, ülkemizin gelecekte çevre ülkeden daha merkezi bir konumda söz sahibi olabilmesi için bizlere de oldukça önemli ödevler düştüğünü sözlerine ekledi.

Protokol konuşmalarının ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mehmet Madencan, “Ar-Ge Reforma Paketi” konulu, Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü Sanayi ve Teknoloji Uzman Yardımcısı Ayşe Nur Özdemir “4.Sanayi Devrimi” konulu ve Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Orhan Hazer ise “Yozgat’ta Ar-Ge Fırsatları “ konulu sunumları ile bilgiler aktardı.

“Ar-Ge Reform Paketi” ve “4.Sanayi Devrimi” konulu 1. Bölge İstişare ve Değerlendirme Toplantısı soru ve önerilerin ardından son buldu.