Bozok Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından Yozgat il genelinde “Klasik, Hellenistik, Roma ve Bizans Dönemleri ” Arkeolojik Yüzey Çalışmalarının yer aldığı karma fotoğraf sergisi düzenlenen törenle açıldı. Serginin açılışına Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, İl Jandarma Alay Komutanı Bilgehan Yeşilyurt, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Akgün,  Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Fakülte Dekanları, daire müdürleri, sivil toplum örgüt temsilcileri, öğretim üyeleri ve öğrenciler  katıldı.

Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Yüzey Araştırması Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hacer Sancaktar, sergiye ilişkin Vali Yurtnaç ve Rektör Karacabey’e bilgiler verdi.

Yürütücülüğünü Bozok Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hacer Sancaktar’ın yaptığı ve ilk sezonuna 2017 yılında başlanan yüzey araştırması projesi çalışmalarına Akdeniz Üniversitesi, Hitit Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi’nden toplam 15 bilim insanı çalışmaya katıldı.

Yozgat ilinde planlanan yüzey araştırması kapsamında belirlenen amaca yönelik hedefler doğrultusunda 2017 yılında Yozgat Merkez İlçesi, Yerköy, Şefaatli ve kısmen de Sarıkaya İlçelerinde toplam 74 arkeolojik yerleşim alanında çalışmaların yapıldığını belirten Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Yüzey Araştırması Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hacer Bayraktar, “Tüm bu yerleşimler, FOIF GNSS (Global Navigation Satellite System), GIS (Geographic Information System), ArcGIS, UTM-EU50 koordinat sistemi ve Global Mapper programları kullanılarak uydu bağlantılı koordinatları saptanmış ve dijital olarak haritalar üzerinde kaydedilmiştir. Ayrıca çalışma yapılan yerleşimlerde tespit edilen çanak - çömlek parçaları gibi buluntular da belgelenerek yüzey araştırmasının materyal alt yapısı hazırlanmıştır. Böylece yüzey araştırması çalışmaları ile yerleşimlerin yapılanması ve tarihsel süreci büyük ölçüde tespit edilerek arkeolojik açıdan değerlendirilmiştir. Bu çalışmalar, ilerleyen dönemlerde yapmayı planladığımız kazı çalışmaları için de önemli bir altlık oluşturacaktır. Yozgat ili ve ilçelerinde gerçekleştirilen çalışmaların sonucunda tespit edilen taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarının ulusal ve uluslararası camiada tanınırlığını sağlamak amacıyla yapılacak yayın çalışmaları devam etmektedir. Bu kapsamda yurtiçi ve yurtdışı enstitü ve ihtisas kütüphanelerinde detaylı araştırmalar hazırlanacaktır” dedi.

Yozgat ilinde özellikle Erken Tunç Çağı’ndan, Demir Çağı’nın sonuna kadar olan dönemlere ait çok sayıda yerleşimin bulunması dikkat çekici olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Bayraktar, “Bu veriler Yozgat’ın Antik Dönemde çok önemli bir kültür bölgesinde yer aldığını göstermektedir. Gerçekleştirmeyi planladığımız çalışma ile birlikte Anadolu Arkeolojisi açısından da önemli sonuçlara ulaşılacağı ve özellikle de İç Anadolu Bölgesi’nin Klasik, Hellenistik, Roma ve Bizans Dönemi kültürleri ile ilgili ayrıntılı bilgiler elde edileceği düşünülmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın ve Üniversitemizin vereceği destekler ile yapacağımız çalışmalar önemli bilimsel neticelerin elde edileceği ve Anadolu Arkeolojisi açısından oldukça önemli bir boşluğun doldurulacağı umulmaktadır” diye konuştu.

Yozgat tarihinin gün yüzüne çıkartılması adına üniversite tarafından yapılan yüzey araştırması 2017 yılı çalışmalarının yer aldığı karma fotoğraf sergisi 29 Aralık tarihine kadar Fen Edebiyat Fakültesinde sergilenecek.

Sergi sonunda serginin düzenlenmesine katkı sağlayan ve  emeği geçenlere teşekkür sertifikaları verildi.