Yozgat’ta tarihi mekanları yeniden canlandırmayı amaçlayan Yozgat Belediyesi çalışmalarını yoğunlaştırdı. 

Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, kentin tarihi zenginliğe sahip olduğunu belirterek, sosyal, kültürel ve ekonomik hayata katkı sağlamak istediklerini söyledi. Başkan Arslan, tarihe yönelik hazırladıkları proje çerçevesinde tol çarşıyı yeniden kazanacaklarını ifade etti. Başkan Arslan, Çapanoğlu ailesi tarafından inşa ettirilen ve günümüze kadar ticaret merkezi olan Tol Çarşı’dan geriye kalan kesimlerin yapılacak restore çalışmaları öncesinde incelemelerde bulundu. 

Başkan Arslan, Tol Çarşı’nın restorasyon ve cephe yenileme projesinin Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından onaylanmasının ardından yapılacak çalışmaların en kısa sürede başlanılacağını ifade etti. Arslan, yaklaşık bir milyon liralık harcama ile yapımı öngörülen Tol Çarşı Restore Projesi kapsamında, çarşının tarihi Çapanoğlu Büyük Cami yanında güzel bir mekan haline getirileceğini aktardı. 

Belediye başkanı Arslan, imar mevzuatının kendilerine verdiği yetkiye dayanarak, Belediye olarak bu restorasyona katkılar sunmak istediklerini, bu doğrultuda da projenin kendileri tarafından hazırlandığını ifade etti. ‘Projenin hazırlanması zaten başlı başına bir katkıdır’ diyen Arslan, “Söz verdik, yapıyoruz, dedikodu değil, iş üretiyoruz, çarşıda tarih yeniden canlanacak” dedi.