Yerköy İlçesine bağlı Orhan Köyünde Necati Özer’e ait tarlada aspir hasadı yapıldı.Sözleşmeli aspir ekimi yaptığını belirten Necati Özer, “Her yıl aspir ekimi yapıyorum. Sözleşmeli ekim yaptığımız için bu yıl 30 dekar alanda ekim yaptım. Seneye 70 dekar alanda ekim yapacağım. Şuan 30 dekar alandaki aspirin hasadını yaptık.”dedi.

Aspirin buğday gibi fazla masraflı olmadığını ifade eden Özer, “Aspir bitkisi buğday gibi fazla bir masraf gerektirmiyor. Ayrıca teşvikleri yani devletimiz tarafından verilen pirim desteği de buğdaya göre daha fazla. Ekimini yapıyoruz ve hasat dönemine kadar tarlaya uğramıyoruz. Bu yıl dördüncü kez aspir hasadı yapıyorum.

Mart ayı sonunda ekimini yapmıştım şimdi ise Ağustos ayı içerisinde hasadını yaptık. Yıl itibari ile kurak geçtiği için verimde biraz düşüş oldu.”diye konuştu.

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, ilde nadas alanlarının natif ürünlerle değerlendirilmesinin ülke ve Yozgat ekonomisi açısından önemli olduğunu söyledi.

Özdemir, Yozgat’ın tarım ve hayvancılık açısından Türkiye’nin önemli bölgelerinden birisi olduğuna dikkat çekerek, nadasa bırakılan tarım alanlarının değerlendirilerek ekonomiye kazandırılmasının yanında Türkiye’nin bitkisel yağ açığının kapatılmasına da katkı da bulunmak amacıyla bu yıl yaklaşık 50 bin dekar alanda aspir bitkisinin ekildiğini ifade etti.

Özdemir, “Çiftçimiz, üreticimiz bahar ayı girmeden tarlasına aspir ekimini yaptı gübrede vermedi, tarlasına ekimini yapıp, gitti şimdi geldi hasadını yapıyor. Çiftçimiz bu tarlasından iki yılda bir ürün alınıyordu, şuan hiç bir masraf etmeden her yıl ürün alacak. Bu yıl aspir hasadını yaptığı tarlasından önümüzdeki yıl da hububat ekip, hasadını yapacak.”diye konuştu.