Son zamanlarda Kazım Arslan’ı eleştirmek isteyen diğer partiler ve adaylar belediyenin borcundan dem vurmakta. Kimisi belediyenin 200, kimisi 250, kimisi 300 milyon lira borcu olduğunu söylerken işi abartıp 400 milyon lira borcu var diyeni dahi duydu bu kulaklar.
 
Kazım Arslan’da bu söylenenlerden haberdar olsa gerek ki belediyenin borcunu belgeleri ile açıkladı. Kazım bey belediyenin şu an itibari ile 190 milyon TL borcu olduğunu, bu borcun 70 milyon TL’sinin üç dönem belediye başkanlığı yapan ve şu anda MHP Belediye Başkan adayı olan Mehmet Erdemir ile hali hazırda Ak Parti Kontenjan birinci sıra adayı Ali Açıkgöz döneminden geldiğini, 70 milyon TL’sinin ise bir önce ki Ak Parti Belediye Başkanı olan Yusuf Başer’den geldiğini, 2014 yılı Nisan ayında başkan olduğunda belediyenin borcunun 140 milyon TL olduğunu, kendisinin 50 milyon TL borçlandığını ancak bunun karşılığında 60 milyon TL’ye yakın menkul ve gayrimenkul kazandırdığını söyledi.
 
Borçlanmadan yatırım yapılabilir miydi? Evet diyenlerin nasıl olacağını da söylemesi gerekir. Benim sorduğum soruya cevabım hayırdır. Hem de kesinlikle hayırdır. Yatırım yapıyorsanız borçlanırsınız, bu sadece Yozgat Belediyesi için değil Türkiye’de ki tüm belediyeler için geçerlidir. Hatta bu durum Türkiye Cumhuriyeti için de geçerlidir.
 
Bizler Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik ve takdir ederken, onu överken, desteklerken ne dedik? Adam yol yaptı, hastane yaptı, okul yaptı, İHA yaptı, SİHA yaptı, Hızlı Tren yaptı, baraj yaptı, köprü yaptı, Marmaray yaptı velhasıl yaptı oğlu yaptı diyoruz.
 
Recep Tayyip Erdoğan bunları yaparken nasıl yaptı?
El cevap : Özelleştirme yaparak ve tabi ki borçlanarak yaptı.
 
2002 yılında Ak Parti ve Recep Tayyip Erdoğan iktidara geldiğinde Türkiye’nin dış borcu 129 milyar dolar iken bu rakam 2018 yılı Haziran ayı itibariyle 457 milyar doları buldu.
 
Yatırım yaparken yani icraatte bulunurken borçlanmanız kaçınılmazdır. Burada önemli olan husus yapmış olduğunuz yatırımların / icraatlerin karşılığının olmasıdır. Kısa, orta ve uzun vadede geri dönüşünün olmasıdır. Daha açık ve anlaşılacak bir dille söyleyecek olursak boş yatırım olmamasıdır.
 
Yapmış olduğunuz yatırımlarda bulunduğunuz yerin jeopolitik konumunu, fiziki ve iktisadi yapısını dikkate almanız gerekmektedir. Bu hususları dikkate almadan yatırım yaparsanız eğer yaptığınız tüm yatırımlar ölü yatırım olur.
 
Kazım Bey aynı Recep Tayyip Erdoğan gibi karşılığı ve getirisi olan yatırımlarda / icraatlerde bulundu. Kapalı otopark yaptı, park parasından ve üzerine yapılan dükkanlardan orta ve uzun vade de karşılığı alınacak.
 
Yozgat Park yaptı, etrafına yaptığı dükkanlardan isterse kısa vadede isterse orta ve uzun vadede karşılığı alınacak.
 
Belediye hal binası yaptı, içerisine yaptığı dükkanlardan ister kısa, ister orta ve uzun vadede karşılığı alınacak.
 
Ekonomi bilmeyenler Kazım Bey’i eleştirirler. Ekonomi bilenler ise helal olsun başkan derler.
 
Velhasıl kelam Kazım Bey’i kötülemek ve eleştirmek için laf olsun torba dolsun misali konuşanlar için söylenecek söz çokta ben bir atasözü söyleyim yeter.
 
At binenin kılıç kuşananındır beyler.
Kazım Bey’i takip edin o size yeter.

Konuk Yazar