Yozgat Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından organize edilen "Çevre Günü Etkinliği"n de, Şehirler arası otobüs terminali önünden başlayarak, Cumhuriyet Meydanı'nda son bulan yürüyüş düzenlendi.

Çevre günü etkinliği yürüyüşüne Yozgat Vali Yardımcısı Yavuz Güner, Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü İbrahim Tamer, Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, başkan yardımcıları, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Atık Pil Toplama Yarışması sebebiyle, en çok pil toplayan okulların ve öğrencilerin ödüllendirildiği etkinlikte bir konuşma yapan Yozgat Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Ömer Duyar, Personel ve ekipmanlarla birlikte, Yozgat’ta 365 gün 24 saat hizmet ettiklerini, bununla birlikte 100 ton evsel, 1 ton tıbbi atık topladıklarını ve katık atıklarında düzenli depolama tesislerinde bertaraf edildiğini söyledi.

Müdür Duyar, “1 yılda 17 ton bitkisel atık yağ, 800 ton araç lastiği ve ortalama 700 ton ambalaj atığı ile kağıtları geri dönüşüme kazandırdık. Böylece ülke ekonomisi ve çevreye katkı sağlıyoruz. Bu programın oluşmasına teşkil eden 2 ton atık pil çocuklarımızın katkılarıyla ekonomiye ve geri dönüşüme kazandırılmıştır. Hedefimiz, her geçen yıl artarak devam etmektedir" dedi.

Yozgat Çevre ve Şehircilik İl Müdürü İbrahim Tamer’de çağımızın en büyük sorunlarından bir tanesinin küresel çevre kirliliği olduğuna dikkat çekti. İbrahim Tamer, son yıllarda herkesin farkında olduğu, insanlığın geleceğini yakından ilgilendiren ve evrensel bir tehlike oluşturan çarpık kentleşme, sağlıksız sanayileşme, beslenme ve enerji konularında yaşanan problemlerin insanlığı tehdit ettiğini belirtti.

Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, insanlar evlerini nasıl temiz tutuyorsa, şehirinde aynı şekilde temiz tutulması gerektiğini ifade ederek, “Ancak bazı vatandaşlarımız çöplerini çöp kutusu yerine yerlere atıyor. Çekirdek kabuklarını yere atıyor. Çöpü yere atanlar duyarlı vatandaşlar tarafından uyarıldığında ise kavgalar çıkabiliyor. Çevre bilincinin çocuklarımıza aşılamalıyız. Çevreye duyardı bütün vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Sağlık için temiz bir çevreye ihtiyaç olduğunu belirten Vali Yardımcısı Yavuz Güner’de, “Çevremizi temiz tutmalıyız, çocuklarımızı çevre bilinci ile yetiştirmeliyiz. bugün burada çok sayıda öğrencimiz atık pil toplayarak çevreye duyarlılığını göstermiştir. Hepsine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından yarışmada en fazla atık pil toplayan öğrenciler, bisiklet, tablet, saat ve futbol topu ile ödüllendirildi.