Avusturya’nın başkenti Viyana'da yaşayan Yozgatlıları ziyaret eden heyet, 8-10 Eylül 2017 tarihleri arasında Yozgat’ta düzenlenecek olan ‘Avrupa'da Yaşayan Yozgatlı işadamları zirvesi’ toplantısına davet etti. Avrupa Yozgatlılar Federasyonu Avusturya Başkanı Feyzullah Andak tarafından ağırlanan heyet, çeşitli temaslarda bulunup, toplantılara katıldı, işletmeleri gezip, bilgi aldı. Frankfurt’ta Konsolosumuz Özkan Durmaz, Türk Alman Ticaret Platformu Başkanı Gencay Koyunbaşoğlu ve Müsiad Hessen Frankfurt Başkanı Musa Aydın’ı da ziyaret eden heyet, Avrupa'da yaşayan Yozgatlı işadamlarını düzenlenecek olan toplantıya katılmalarını istedi.

İŞADAMLARI TOPLANTISI
Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Yozgat dışında yaşayan işadamlarının yatırım yapmalarına altyapı oluşturulmasına yönelik, fikir ve düşüncelerini almak üzere ORAN Kalkınma Ajansı işbirliği ile 'Yozgatlı İşadamı Zirvesi' düzenleyip, 130 işadamı Sorgun’daki termal tesislerde ağırlandı. Vali Yurtnaç, Yozgat'ın yatırım potansiyellerini ortaya çıkarmak, yatırımcıyı kente çekmek amacıyla gerçekleştirilen ve gerçekleştirilecek olan toplantıların önemli olduğunu söyledi. Daha önce Yozgat'a 130 işadamını davet ettiklerini belirten Vali Kemal Yurtnaç, "Yozgat'ın yatırım potansiyelini ortaya çıkarmak, istihdamı artırmak ve göçü önlemek için 5-7 Mayıs tarihleri arasında yurt içerisindeki Yozgatlıları ağırladık. ORAN Kalkınma Ajansı ile bu konuda işbirliği yaptık. Bu süre zarfında İstanbul, Ankara ve Bursa'da yaşayan 130 işadamını Yozgat'a davet ettik, oturup konuştuk. Şimdi ise yurtdışında yaşayan Yozgatlılara yönelik bir etkinlik yapmak üzere bir ekibi yurt dışına gönderdik’’ dedi.

Yozgat'ın yatırım potansiyelini iş adamlarına sunacaklarının altını çizen Yurtnaç, "Bizim burada yapmamız gereken şey Yozgat'ın elindeki fırsatları onlara sunmak. Biz elimizdeki değerleri onlara tanıtıp, farkındalık oluşturmalıyız. Kayseri, Antalya, Alanya ve yurt dışındaki işadamlarına bu farkındalığı göstermeliyiz. Burada yatırım yapmak isteyenlere Yozgat'ın fırsatlarını göstereceğiz ve Yozgat istihdamına nasıl katkı sunabiliriz onun arayışı içerisinde olacağız. Üreten ve koşan Yozgat'ın alt yapısını oluşturmaya gayret ediyoruz. Yatırımcıları bir bir Yozgat'a çekeceğiz" şeklinde konuştu.