Birçok kadın, şık olmak için yüksek topuklu ayakkabıları tercih ederken bazıları da hem rahat hem de şık olduğu için tercihini babetlerden yana kullanıyor. 

Peki, babetler sandığınız kadar rahat ve sağlıklı mı? Sorunun cevabını Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Çağatay Öztürk veriyor:

“Özellikle son yıllarda moda olan babet ayakkabılar, uzun süreli kullanıldığında ayak bileği, diz, kalça ve omurgalarda anlam verilemeyen kronikleşmiş ağrılara neden olabiliyor.”

“AYAKKABI SEÇİMİNİ AYAK KAVSİNİZE GÖRE YAPIN”
Her insanın ayak kavsinin farklı olduğunu bu nedenle ayakkabı seçerken bu bilinç ışığında hareket edilmesi gerektiğini belirten Öztürk, “Kadın, eğer düz taban değilse haftanın belirli günlerinde babet giyebilir. Fakat kişide düz tabanlık varsa ve tabanlık gibi bir destek kullanmıyorsa, babette topuklu ayakkabı gibi ayak bileği, diz, kalça ve omurgada ağrı yapabilir” dedi.

“BABETLER DE AYAK DEFORMASYONLARINA YOL AÇABİLİR”
Öte yandan babetlerin topuklu ayakkabılar kadar ayak sağlığına zarar vermediğini fakat babetlerin de uzun süre giyildiğinde yürüyüşte şekil bozukluğu ve ayak tabanında yavaşlama gibi deformasyonlara neden olabileceğini belirten Doç. Dr. Öztürk, babetlerin dış taban kısmının çok ince olduğu için zeminden gelen darbeleri de engelleyemediğinin altınını çizdi.