Yozgat’ın kuzeyinde geçit bölgesinde yer alan Aydıncık ilçesinde yetiştiriciliği yapılan Bağrıbütün kavununun coğrafi işaret ile markalaşması amacıyla Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ ve Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aysen Koç ve Yrd. Doç. Dr. Gökçen Yakupoğlu arazi gezisi gerçekleştirildi.

Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile Aydıncık Belediyesinin ortak yürüteceği proje kapsamında tohum ekiminden hasadına kadar takip edilecek.

Fakülte Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, Kavun’da erkek ve dişi çiçekler aynı bitki üzerinde fakat ayrı yerlerde teşekkül etmektedir ve döllenme arı ve diğer böceklerle olmaktadır. Yabancı döllenme gösteren kavunda Bağrıbütün kavununun kendine has özellikte meydana gelmesini sağlamak için bitkinin çiçeklenme dönemi öncesinde tül ile izolasyonu yapılacak, çiçekler açtığında tozlama tül içerisinde el ile yapay olarak gerçekleştirilecektir. Elde edilen meyvelerde pomolojik analizler ve morfolojik karakterizasyon Üniversitemizde hocalarımız tarafından yapılacaktır dedi.

Ayrıca, Aydıncık ilçesinde belediye tarafından tahsis edilecek arazide yapılan incelemeler ve istişare sonucunda proje planlaması yapılmış, 2018 yılı sonunda coğrafi işaretleme için gerekli tüm verilerin alınmış olacağını ifade etti.