Kışın bitmesiyle birlikte gelen baharın daha sıcak ve yumuşak hale gelen havası nedeniyle metabolizmamızda değişiklikler olabilir, hormonlar farklı tepkiler verebilir. Tüm bu durumların sonucunda yorgun, bitkin ve ağrılı süreçler yaşanır. İşte kıştan bahara geçerken daha zinde ve iyi hissetmek için tüketebileceğiniz faydalı besinler...

HALSİZLİKTEN KURTULMAK İÇİN KIRMIZI ET
Unutkanlık ve halsizlik için ihtiyacımız olan B12 vitamini ve vücudumuzu zinde tutan demir içeren kırmızı et, özellikle bahar ayları yaklaştığında daha fazla tüketilmelidir.

KAN ŞEKERİNİ DENGELEYEN YULAF EZMESİ
Çok lezzetli bulunmasa da yulaf, toksinlerin atılması ve kan şekerinin düzenlenmesi konusunda oldukça etkili bir besin. Sabah kahvaltılarında süt veya yoğurt ile karıştırılıp tatlandırılarak tüketilebilecek yulaf ezmesi ile sindirim sisteminizi de düzenleyebilir, bahar aylarını en iyi ve en hafif şekilde karşılayabilirsiniz.

YEŞİL SEBZELERDEN GELEN DİRENÇ
Ispanak, maydanoz, semizotu, dereotu gibi yapraklı, yeşil sebzeler hem ödem attıran hem de içeriklerindeki demir ile güç ve direnç veren besinler arasında yer alıyor. Bahara girerken ihtiyacınız olan kuvveti haftada bir-iki kez yiyeceğiniz ya da sabahları sularını içeceğiniz yeşil sebzelerde bulabilirsiniz.

DAHA ENERJİK GÜNLER İÇİN BOL SIVI TÜKETİMİ
Bahar ve yaz aylarında havanın sıcaklığından ötürü vücudumuz daha fazla suya ihtiyaç duyar. Havaların ısınmaya başlamasıyla daha fazla sıvı tüketmemiz gerekir. Özellikle kramp, bağırsak tembelliği ve yorgunluk gibi şikayetlerden muzdarip olmamak için bol su, yeşil çay ya da bitki çayı tüketebilirsiniz.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN DOSTU YOĞURT
Probiyotik adı verilen yararlı bakteriler içeren yoğurt, ayrıca protein deposu besinler arasındadır. Bu özellikleriyle bağışıklık sistemini güçlendiren, kan şekerini dengeleyip daha enerjik ve tok hissetmemizi sağlayan yoğurt sayesinde bahara daha iyi bir giriş yapabilirsiniz.

KİVİYLE CANLANAN METABOLİZMA
Metabolizmaya en iyi gelen, onu hareketlendiren ve canlandıran C vitaminidir. İçeriğinde bol miktarda C vitamini bulunan kivi, metabolizmayı hızlandırarak daha iyi ve zinde hissetmenizi sağlar.

TOKSİNLERDEN KURTULMANIN EN LEZZETLİ YOLU: CEVİZ
Antioksidan özelliğiyle bilinen ceviz, ödem, şişkinlik ve rahatsızlık hissi veren toksinlerden kurtulmanızı sağlar. Ayrıca bağışıklığı güçlendirerek bahar nezlesinden de kaçınmanıza yardımcı olur.

Kaynak: Hürriyet