Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Yerköy Adalet Meslek Yüksekokulu’nda Muhtarlar ve Sivil Toplum Temsilcileri ile bir araya gelirken, Bozok Üniversitesi'nde de “Yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” konulu konferans verdi.

Konferans öncesi Milli Eğitim Bakanı Dr. İsmet Yılmaz, Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey’i makamında ziyaret etti. Rektör Karacabey ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Bakan Yılmaz’a üniversitemiz logolu tabak hediye etti.

Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde İrfan Kültür ve Sanat Topluluğu tarafından düzenlenen konferansa Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Yozgat Milletvekili Abdulkadir Akgül, Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Kılınçarslan, Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Baro Başkanı Avukat Mehmet Şimşek, İl Jandarma Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mehmet Tekin, İl Emniyet Müdürü Seçkin Çengeloğlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hikmet Şelli Aybar, Prof. Dr. Kadir Özköse, Prof. Dr. Şenol Akın, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, fakülte dekanları, daire müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra programın açılış konuşmasını yapan Rektör Karacabey; “Milletlerin tarihinde önemli dönüm noktaları vardır. Bu noktalar bir ölçüde milletin toplu olarak bir sıçrama yapmasını ve kendisine yeni ufuklar açmasını sağlar. Özellikle 15 Temmuz olayından sonra yaşadığımız bugünler ülkemiz adına, ülkemizin geleceği adına çok önemli günlerdir. Yaşananlardan ders çıkartarak geleceğe umutla, heyecanla bakmak ve azimle, gayretle, sabırla çalışmak bizim görevimizdir. Bu çerçevede üniversitemize ziyaretinizden dolayı Sayın Bakanımıza çok teşekkür ediyor ve verecekleri konferansın bizlerin dimağlarında önemli yer etmesini diliyor, saygılar sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Programın açılış konuşmasının ardından Milli Eğitim Bakanı Dr. İsmet Yılmaz “Yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” konulu konferansıyla katılımcıları bilgilendirdi. Bakan Yılmaz konuşmasında: “Rektörümüz söyledi, milletlerin tarihinde önemli dönüm noktaları vardır. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanı kesinlikle bu ülkenin tarihinde önemli bir dönüm noktasıdır. Çok partili hayata geçiş önemlidir. 1950’de barış içerisinde, sulh içerisinde demokratik teamüllere uygun bir şekilde diğer ülkelerdeki hükümetlerin el değiştirmesi çok partili hayata geçiş bakımından gerçekten çok önemlidir. İşte en az onlar kadar önemli olan bir dönüşümün arifesindeyiz.

16 Nisan’da bir halk oylaması var. Bu halk oylamasında milletimize şunu soruyoruz; Hükümeti sandıkta sen kurmak ister misin? Nedir bunun adı? Biz Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi diyoruz. Ya da bir başka şekilde istikrarlı yönetime geçmek istiyor musunuz? Bunun özü bu istikrarlı bir yönetim. En kritik kelime bu “istikrar.” Bir yerde istikrar varsa kalkınma var. Bir yerde istikrar varsa geleceğe ilişkin umut var. Bir yerde istikrar varsa yatırım var. Yatırım olduğundan dolayı da istihdam var. İstihdam varsa üretim var. Üretim varsa ihracat var  ve ülkelerin kalkınması söz konusudur. Dolayısıyla biz istikrarlı yönetime geçmek istiyor muyuz? İşte bunun kararını 16 Nisan’da vereceğiz” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Dr. İsmet Yılmaz konuşmasının devamında şunları söyledi: “Bizim milletimiz irfan sahibidir. Bizim milletimiz feraset sahibidir, basiret sahibidir. Kimin yanında duracağını iyi bilir.15 Temmuz’da kimin yanında durulması gerektiğini de gösterdi. Bundan kimsenin şüphesi olmasın ki kadere iman eden kederden emin olur. Biz de diyoruz ki, anayasal değişikliğinin getireceği yeni anayasal sistemle eğer milletine güvenirsen hiçbir yanlış yapılmaz, hiçbir kaygıya da gerek yoktur. Nasıl kadere iman eden kederden emin oluyor, milletine güvenen de korkularından emin olur. 

Millete güvenirsen bu sistem en doğrusudur. Milletine güvenmiyorsan o zaman yapılması gereken şey kendi düşüncenizi ve kendinizi değiştirmektir. Çünkü, “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.” Uğruna çalışılacak şey milletin sahip olduğu bir şeyi milletten vekâlet alarak yürütmek. Devletin sahibi millettir. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın. İnsan yoksa devlet de yok. Dolayısıyla millet sahibi olduğu vatanı devleti yönetecek kimseleri belirliyor. Millete güvenirsek hiçbir kusur olmayacaktır diye düşünüyorum.” dedi.

Bakan Yılmaz konuşmasını şu cümlelerle tamamladı: “Şeyh Edebali’nin sözleriyle konuşmamı bitirmek isterim. Şeyh Edebali’nin güzel bir sözü var diyorki, Zümrüdü Anka’nın seçtiği Kaf Dağı sana yakın olsun. Zümrüdü Anka rehber yol gösterici. Kaf Dağı hayalleriniz. Nedir bu ülkenin hayali? Çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkmaktır. Daha özgür, daha zengin bir ülke olmaktır. İşte bu hayallerine gidebilmek için iyi bir idareciye, iyi bir yöneticiye, iyi bir rehbere, iyi bir kılavuza ihtiyacınız var. Dolayısıyla da ben bu aziz milletin 16 Nisan’da bu ülkeyi, bu milleti kendi hayallerine götürecek, kavuşturacak liderleri bulup çıkartacak ve onu destekleyerek inşallah Türkiye’yi 21. yüzyıl da hak ettiği yere getirecektir diye düşünüyorum. Bundan şüphem yok.”

Program sonunda Milli Eğitim Bakanı Dr. İsmet Yılmaz ve  Rektör Karacabey öğrencilerle fotoğraf çekildi.