Ak Parti Yozgat Milletvekili ve Anayasa Komisyonu üyesi Yusuf Başer, Moskova merkezli  Uluslararası medya kuruluşu  Sputnik News’e demeç  verdi. 

Ajansın Anayasa değişikliği ve Cumhurbaşkanlığı sistemi hakkındaki sorularını yanıtlayan Başer; Anayasa değişiklik teklifinin kabul edilmesi ile ‘Cumhurbaşkanlığı sistemine’ geçilmiş olacağını söyledi.

Türkiye’nin parlamenter sistemle yönetildiği süre içerisinde çok sık hükümet değişikliği yaşandığını, neredeyse her bir buçuk yılda bir hükümet kurulduğunu ifade eden Başer, bunun da Türkiye’de istikrarsızlık yarattığını kaydetti.

“ERDOĞAN’IN SEÇİLMESİ İLE PARLAMENTER SİSTEM FİİLEN BİTMİŞ OLDU”
“Özellikle 2014 yılında Recep Tayyip Erdoğan’ın halkın oyuyla Cumhurbaşkanı seçilmesi ile birlikte Türkiye’de parlamenter sistem fiilen bitmiş oldu” diyen AK Parti Yozgat Milletvekili ve Anayasa Komisyonu üyesi Başer, getirmek istedikleri sistemle uygulamadaki karmaşayı ortadan kaldırmayı hedeflediklerini söyledi. Başer, “Gelecek sistemle Türkiye’de artık seçimler beş yılda bir yapılmış olacak ve vatandaşlarımız hem yürütme hem de yasama organını ayrı seçmiş olacak. Artık vatandaşlarımız sandıklar kapandığı andan itibaren kimin ülkeyi yöneteceğini, yürütme görevini kimin yapacağını bilmiş olacak” dedi. Başer, gelecek sistemle yürütmenin hızlı ve kontrollü çalışacağını hesabı da hem millete hem de TBMM’ye vereceğini söyledi. Gelecek sistemde TBMM’nin denetleme yetkisinin devam edeceğini kaydeden Başer, “Sadece gensoru mekanizması kalkıyor, yine aynı şekilde Meclis soruşturma yapabilecek, Meclis araştırma yapabilecek, milletvekilleri soru sorabilecek” diye konuştu.
 
“TEK ADAMLIK İDDİALARI GERÇEKLE BAĞDAŞMIYOR”
Başer, muhalefetten gelen ‘gücün tek elde toplanması, tek adamlık’ şeklindeki eleştirilere de yanıt verdi. Bu iddiaların gerçekle bağdaşmadığını savunarak şunları söyledi: “Şu an zaten parlamenter sistemin ruhuna aykırı olan mevcut sistemde cumhurbaşkanımız anayasada yazılı olan yetkilerin tamamını kullanıyor. Bir tane Milli Eğitim Müdürünü atamak için şimdi üçlü kararname gerekmiyor mu, gerekiyor. 

Anayasa Mahkemesi’ne üye seçmiyor mu şimdi Cumhurbaşkanı seçiyor, HSYK’ya üye atıyor mu atıyor. Dolayısıyla şu an mevcut anayasamızda yazılı olan yetkilerin haricinde bir yetki getirmiyoruz sadece cumhurbaşkanımıza getirmiş olduğumuz şey kanun hükmünde kararname çıkarma. Cumhurbaşkanlığı sisteminde de cumhurbaşkanı kendi hükümetini kuracak, ona göre de kararname çıkartacak. Kaldı ki biz orada da sınırlama yapıyoruz, temel hak ve hürriyetler noktasında kesinlikle kanun hükmünde kararname çıkarmasına imkan tanımıyoruz. Ayrıca kanun ile kanun hükmünde kararname arasında çelişki olduğu zaman kanunu üstün hale getiriyoruz.” Başer, Cumhurbaşkanlığı sistemi ile Türkiye’nin üniter yapısının da korunacağını ifade ederken, muhalefetin bu sisteme ‘seçilememe kaygısı’ nedeniyle karşı çıktığını savundu.