Tayfa, sözlük anlamı ile "gemide, kaptan ve yardımcıları dışındaki denizcilerin tümü" veya halk ağzı ile "aynı işi yapan topluluk" ya da "Bir adamın yanında bulunan yardakçıları tümü" anlamını taşıyor.

Yozgatspor taraftar grupları içerisinde son 3, 5 yıl içerisinde kurulan ve sürekli ön plana çıkmaya çalışan ve kendilerine tayfa ismini layık gören bir taraftar oluşumu var.

İyi niyetle kurulan bu taraftar grubunun içerisindeki bazı kişilerin, taraftar grubunun gücünü, birlikteliğini kendi menfaatleri doğrultusunda kullanmaya başladıkları ve istediklerini elde edinceye kadar da bu imkanı kullanmaya devam edecekleri iddiaları ortaya düşmeye başladı.

Bu kişilerin dile getirdiği "Yozgat bile bize deplasman" söylemlerinin arkasındaki amacın, yaşadıkları şehir içerisinde, kendilerine menfâat sağlamaya yönelik hareketler olduğu ve amaçlarına ulaşmanın en hızlı yöntemi olarak da Yozgatspor'u gördükleri dile getirilmeye başlandı.

Grup üzerinden kendilerine sağlamaya çalıştıkları gücün devam etmesinin tek yolunun ise Yozgat'ın tek temsilcisi Yozgatspor olduğu konusunda olan sessiz taraftarlar hemfikir.

İş öyle bir hale gelmiş ki, Yozgatspor'a kazanç sağlanması amacıyla yapılan atkı, forma, hediyelik eşya gibi malzemelerin dahi satışlarının veya alımlarının kendileri üzerinden yapılmasını düşünecek kadar ahlaksızlaşıyorlar. Yozgatspor'un kulübe gelir sağlaması amacıyla satışa çıkardığı üç, beş forma, sekiz, on atkının gelirine dahi ortak olmayı düşünecek kadar da aşağılık düşünceye sahipler.

Sezon başında grup içinde birkaç kişinin kendileri için istediği yönetime girme talebi, Yozgatspor yönetimi tarafından uygun görülmeyince "kültürel spor ahlakı"nın dışına çıkarak, kendi çıkarları doğrultusunda şampiyonluk yarışında iddialı olan kulübün iç işlerine dahi karışmaya ve yönetime olan husumetleri sebebiyle de bir taraftar grubuna yakışmayacak hakaretlerle kendilerine güç sağlamaya çalışıyorlar.

Yozgatspor, gelirleri, imkanları çok büyük olan bir kulüp olmadığı herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Yozgat Belediyesi'nin elini taşın altına koymasıyla oluşturulan yönetim, birkaç işadamı, hal ve pazarcı esnafı, esnaflar, gücü nisbetinde yardımcı olan gerçek Yozgatspor taraftarlarıdır.

Bu grup içinde bir kaç kişi öyle bir hale gelmiştir ki, hem elini taşın altına koymaz, hem Yozgatspor'dan beslenmeye çıkar, hem de kişisel menfaatleri doğrultusunda yaşadıkları şehir içerisinde Yozgatspor adını kullanarak iş takibi yapar.

Taraftardan doğan güçlerini kendi arkalarına alarak, Yozgatspor'u siyaset sahnesine de çekmeye çalışan grup girdikleri sahnede ikili oynamakta, kıvırmakta da hiç bir sakınca görmez. Öyle ki siyaset tezgahında kendi amaçları doğrultusunda harcamakta da sakınca görmezler, O şehirden 3, 5 kişi, bu şehirden 3, 5 kişi tezgahı faaliyete geçirmekte yeter de artar bile.

Hal böyle iken gerçeğin gözler önüne sunulması ve halka açıklanması elbettedir ki birilerini, hatta, birilerini kullanan elleri rahatsız edecektir.

Allah, tuzak kuranların en hayırlısıdır. ‘Herkes için Adalet’ anlayışını güden bir yönetime karşı kendilerini hangi sloganlar için hangi ücretlere yaslayarak öne süren bu ‘3, 5 kişilik tayfa’yı önce Allah’a sonra da Yozgatlı hemşehrilerimize havale ediyoruz.

Bu yazı daha önceleri de yazılabilirdi!.. Şampiyonluk yolunda giden Yozgatspor'a zarar verilmemesi hesabıyla susuldu. Artık maskeniz düştü. Kimin tayfası olmak istiyorsanız, olabilirsiniz. Yeter ki kirli ellerinizi Yozgatspor'dan uzak tutunuz.

Başlığımızı Bir Başka Tayfa olarak atmıştık ama sizler "İş Takipçisi Tayfa" olarakta okuyabilirsiniz.

Konuk Yazar