Yozgat Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Yozgat Şehir Hastanesinin laboratuvar ve tıbbi cihaz alt yapısının yeterli olduğunu belirten Nefroloji Uzmanı Mehmet Emin Demir yaptığı açıklamada; "Yozgat dışındaki merkezlerde böbrek nakli olan hastalarımız geçmiş yıllarda herhangi bir sorunla karşılaştıklarında; Antalya, İstanbul gibi uzak mesafedeki sağlık kuruluşlarına gitmek zorunda kalıyordu. Mevcut şehir hastanemiz bünyesinde organ nakli için kullanılan ilaçların kan düzeyleri, böbreğin her türlü yapısal ve fonksiyonel değerlendirme testleri ve görüntüleme yöntemleri, plazma değişim tedavileri yapılabiliyor” dedi.

Kronik böbrek hastalığının giderek önem kazanan ciddi bir sağlık sorunu olduğunu belirten Nefroloji Uzmanı Demir, "Kronik böbrek hastalığının 5 evresi vardır ve beşinci evreye gelmiş hastaların hayati risk oluşturabilecek bir durumla karşılaşmaması için ya diyaliz seçeneklerinden birini ya da canlı veya kadavradan böbrek alması gerekmektedir. Yaşlı nüfusun ağırlıkta olduğu Yozgat ilinde geçmiş yıllarda yetersiz bilgilendirmeden dolayı böbrek nakline istekli hasta sayısı çok azdı. Ancak daha hastalığın erken dönemlerinden itibaren kurduğumuz güçlü diyaloglarla uygun hastalarımızı Yozgat dışındaki nakil merkezlerine koordineli bir şekilde yönlendiriyoruz. Bu yıl içinde çeşitli merkezlerde 15’e yakın başarılı nakil gerçekleşti ve hastalarımız nakil sonrası her türlü tıbbi sorun ve takip için Yozgat Şehir Hastanesi Nefroloji Kliniğine başvurmaktadırlar, şehir dışına sevkler mininum düzeylere inmiştir” diye ifade etti.

Eşim Benim İçin 20 Kilo Verdi, Böbreğini Verdi 
Yakın zamanda böbrek nakli olan hastalardan Salih Yazıtaş yaptığımız röportajda şunları söyledi; “ Böbrek yetmezliği olduğumu öğrendikten sonra diyaliz ve nakil arasında tercih yapmam gerekiyordu. Doktorumla nakil konusunda yeterli bilgi aldıktan sonra nakil olmaya karar verdim. Eşim böbreğini vermek istedi ve bu süreç içerinde fazla kilolarından kurtularak 20 kilo verdi. Şimdi ikimiz de sağlığımıza kavuştuk” dedi. 

Böreğini Vermek İçin Fransa’dan Geldi 
Kontrolleri için Yozgat Şehir Hastanesine gelen Zülbiye Aslaner ise yaptığı açıklamada; “ Böbrek nakli için tüm aile fertlerimiz seferber oldu ama kan uyumu sorunu çıktı. Fransa’da yaşayan kız kardeşim durumu öğrenince Yozgat’a geldi. Doktorumuz Mehmet Emin Bey’in istediği  testler ona da yapıldı. Herhangi bir sorun çıkmayınca doktorumuzun da koordinasyonu ile İstanbul’da nakil işlemi gerçekleşti. Bu süreçte herhengi bir son yaşamadım. Şimdi kontrollerimiz için Yozgat Şehir Hastanesine geliyorum. Başta doktorumuz Mehmet Emin Bey’e, diyaliz servisi sağlık çalışanlarımıza çok teşekkür ediyorum" dedi.