Boğazlıyan İlçesinde gerçekleştirilen Kentsel Dönüşüm Projesi'nde ilk kur'a heyecanı 16 Mart'ta yaşanacak. Emlak ve mülk sahibi olup da konut ve işyerine yazılanlar, noter huzurunda Özorallar Ltd. Şt. yetkilileri tarafından çekilecek kur'a sonrası yeni yerlerine kavuşacak. Emlak ve işyerleri sahipleri zemin kat ve en üst katlardan muaf tutulacak.

Boğazlıyan Belediye Başkanı Hamdi Erdal, Kentsel Dönüşüm Projesi'nde sona gelindiğini müjdeleyerek, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından 14 Temmuz 2015 tarihinde 33 milyon 330 bin liraya Orallar Ltd. Şti'ye teslim edilen ihalenin kısa sürede tamamlandığını ve çevre düzenlemeleri sonrasında hak sahiplerine teslim edileceğini duyurarak, "Ev ve işyerleri sahiplerine şimdiden hayırlı uğurlu olsun. güle güle otursunlar" dedi.

İlk etapta emlak ve mülk sahibi olup da, konut ve dükkan almak isteyenlere öncelik verildiğini anımsatan Başkan Erdal, hak sahiplerinin 16 Mart 2017 günü saat 12'de Ertel Düğün Salonu'nda yapılacak kur'a çekiminde hazır bulunmalarını istedi. Noter huzurunda şirket yetkililerince çekilecek kur'ada hak sahiplerinin zemin ve son kattan muaf tutulduğunu anımsatan Erdal, kur'a gelmeyenlerin yerlerinin ise noter tarafından çekilecek kur'a ile belirleneceğini belirtti.

İlk etapta kamulaştırma parası almayan 140 kişinin yararlanacağını hatırlatan Başkan Erdal, diğer işyerleri ve konutların ise TOKİ tarafından belirlenecek tarihte satışa sunulacağını söyledi.

Başkan Erdal, açıklamasının devamında şunları kaydetti: "Yozgat il genelinde ilk olan bir projeyi daha başarmanın sevincini ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Boğazlıyanlıların yıllardır hayalini süsleyen Kentsel Dönüşüm'le birlikte ilçenin tam ortasında bulunan enkaz görüntüsü ortadan kalkmış ve yerini modern binalar ve işyerleri almıştır. Bir tek bu proje bile ilçemizin gelişip büyümesinde, sosyal ve kültürel alanların gelişmesinde lokomotif rol oynayacaktır. 

Kentsel dönüşümle şehir merkezi sanayi sitesinden arındırılmıştır. Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında, 285 adet konut, 1 adet Belediye Binası, 1 adet Kültür Merkezi Binası, 3 adet Ticari Blok İnşaatı tamamlanmış ve çevre düzenleme işi de en kısa sürede bitirilecektir. Hedefe ulaşmamızda bizlere liderlik eden başta Adalet eski Bakanımız sayın Bekir Bozdağ'a, Milletvekillerimize ve İlçe Başkanımız Hamza Kaya'ya teşekkürü bir borç biliyorum.

Ayrıca, Kentsel Dönüşüm Projesi'nin gerçekleşmesi için emeklerini esirgemeyen ve her fırsatta Boğazlıyan ilçemize gelerek incelemelerde bulunan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı M. Ergun Turan'a hemşerilerim adına kalbi şükranlarımı sunuyorum.

Boğazlıyan için verilen sözü yerine getirmenin büyük mutluluğunu yaşıyoruz. Toplu konut alanları, ticari ve sosyal tesisleri ile Boğazlıyan'a yakışır modern bir kentsel dönüşüm projesinde sona gelindi. Ben bu konuda bizlere yardımcı olan ve desteğini esirgemeyen Boğazlıyan halkına da teşekkür ediyoruz."