Türkiye Anayasa Platformu tarafından düzenlenen “Yeni Anayasa İçin Hep Birlikte” temalı programa katılarak bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Millet, kendi meselesi olan Yeni Anayasa talebine, kendisini temsil eden sivil toplum kuruluşları aracılığıyla sahip çıkıyor. Ondan dolayı teşekkür ediyorum. Demokrasiye inanan herkesin, milletin talebine saygılı olması gerekir. Her kim ki millete sırtını döner, millete rağmen yol yürümeye kalkarsa, akıbeti hüsran olur” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Anayasa Platformu tarafından ATO Congresium’da düzenlenen “Yeni Anayasa İçin Hep Birlikte” temalı programda 16 sivil toplum kuruluşu üyelerine hitap etti. Toplantıda Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Anayasa Platformu çatısı altında bir araya gelen 16 sivil toplum kuruluşu; Anadolu Platformu, ASKON, Birlik Vakfı, Cihannüma Derneği, Ensar Vakfı, Hak-İş, HUDER, İHH, İlim Yayma Cemiyeti, İnsan ve Medeniyet Hareketi, Memur-Sen, MÜSİAD, ÖNDER, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı, TÜMSİAD ve TÜRGEV’in yöneticileriyle, üyeleriyle, gönüllüleriyle her türlü şükranı, her türlü teşekkürü ve takdiri hak ettiklerini ifade etti.

Türkiye Anayasa Platformu’nun “Yeni Anayasa İçin Hep Birlikte” çağrısının, şu ana kadar yaklaşık 300 sivil toplum kuruluşu tarafından desteklendiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sayının kısa süre içinde, çok daha yüksek rakamlara ulaşacağına inandığını; bunun ise ülke genelinde milletin birliğine bir çağrı olduğuna inandığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu meselenin, herhangi bir kurumun veya herhangi bir şahsın değil, bizatihi milletin meselesi olduğunu dile getirdi. Yeni Anayasa konusuna, milletin değerlerini yaşatma noktasında hassasiyet sahibi sivil toplum kuruluşlarının öncülük etmesinin, rastgele bir durum, bir tesadüf olmadığının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Millet, kendi meselesi olan Yeni Anayasa talebine, kendisini temsil eden sivil toplum kuruluşları aracılığıyla sahip çıkıyor. Ondan dolayı teşekkür ediyorum. Demokrasiye inanan herkesin, milletin talebine saygılı olması gerekir. Her kim ki millete sırtını döner, millete rağmen yol yürümeye kalkarsa, akıbeti hüsran olur. Bakınız merhum Akif, İstiklal Marşımızda milletin gücünü nasıl ifade ediyor: ‘Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım. Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım’ Millet kükrediği zaman, onun önünde ne bentler durabilir, ne de dağlar durabilir” dedi.

Türkiye Anayasa Platformu'nun düzenlediği programda konuşma yapan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise şunları söyledi: “Milletin kendisini hür hissettiği demokratik bir ortamda milletin temsilcileriyle millet adına normal bir dönemde yapılacak yeni bir anayasaya ihtiyacı vardır. 1982 Anayasası, Danışma Meclisi tarafından yapılmıştır. Danışma Meclisinin bütün üyeleri, Milli Güvenlik Kurulu tarafından seçildiği halde 177 Anayasa maddesinin 125 i,16 geçici maddenin de 12 si Milli Güvenlik Konseyi tarafından bizzat bir kez daha değiştirilmiştir. Akredite Anayasa Komisyonu üyeleri genel kurul üyelerinin yaptıkları yetmemiş onlara güvenmeyenler doğrudan kendi elleriyle Anayasayı yapmayı tercih etmişlerdir.O nedenle mevcut Anayasa bir toplumsal sözleşme değil esasında bir darbe sözleşmesidir.

Anayasaya baktığımız zaman bu Anayasanın  temel felsefesi içerisinde yasama, yürütme, yargıdan daha da kötüsü aziz milletimizden korku vardır. Anayasamızın her maddesi, her paragrafı her nokta ve virgülü adeta devleti millete karşı tahkim etme anlayışla milleti tehlike ve tehdit gören bir anlayış çerçevesinde tehlike ve tehdidi bertaraf etme psikolojisi ile inşa edildiğini görüyoruz. O nedenle Türkiye'de yeni Anayasanın güven üzerine öncelikle milletimize, yasamaya, yürütmeye, yargıya ve herkese güven üzerine inşa edilme gerekliliği ortadadır. Korkan Anayasa değil,korkak Anayasa değil aksine milletine güvenen,milletine dayanan özünü milletin iradesinden alan millet sözleşmesine Türkiye'mizin ihtiyacı vardır.Aradan geçen zaman içerisinde Anayasamız 17 defa değişikliğe uğramış ve bu sırada maddelerinin yarıdan fazlası değişmiştir. Anayasa adeta yamalı bohçaya dönmüştür.Artık bu yamalı bohçanın yeni bir yamayı tutma imkanı da ortadan kalkmıştır.Mevcut Anayasanın yapılan değişiklikler sonucu insicamı bozulduğu gibi ruhi psikolojisi de bozulmuştur.Bu Anayasa iki ruhlu Anayasa haline gelmiştir.Bir yandan darbecilerin ruhunu taşıyan Anayasa kuralları, öte yandan bu ruhu yok etmek için yapılan uğraşlar sonucu değiştirilen demokrasi ve özgürlük ruhunu yansıtan değişikliklerdir.