Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’nın Yozgat Grand Ser Hotel’de düzenlediği Yozgat Kalkınma Vizyonu Çalıştayı kapanış töreninde konuştu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın konuşmasında öne çıkan başlıklar şunlar:
"Yozgat'ın insanı iyi olduğu gibi yardımsever, misafirperver, bürokrasiye ve yatırımcıya karşı çok olumlu bir yaklaşım içinde olduğunu mutlaka görsün. Bunu göstermenin yolu da zorluk çıkarmak değil işi kolaylaştırmaktan geçiyor."

"Özellikle kaymakamlarımıza, belediye başkanlarımıza ve diğer yatırımcı kuruluşlarımızın temsilcilerine ve ruhsat veren yerlerin yöneticilerine büyük işler düşüyor. İşe negatif yönünden baktığımızda kontrolü kaybediyoruz. Mutlaka pozitif bir yöne bakmalı ve neticeye nasıl alırız, onun üzerinde durulmalıdır."

"Yozgat, Türkiye'nin coğrafya olarak en avantajlı yerlerinden birisidir. Yüksek hızlı trenin Yozgat'ı tam da göbeğinden ikiye bölerek geçiyor olması, Yozgat için gerçekten büyük bir zenginliktir. Yükek hızlı trenle ilgili devam eden projede Sayın Bakanımız, 25 Şubat’ta  Yozgat’ta olacaklar. Yüksek hızlı tren güzergahında en uzun tünel, Yozgat'ta olacak. O tünelin açılışını yapacağız beraber. Yerköy’den Kayseri ve oradan dağılan Konya üzerinden giden ve Samsun'a giden güzergahlar, 2023 hedefli projelerdir. Onlar 2023’e kadar tamamlanması planlanan projelerdir."

"Merkez ve ilçelerin büyümesine, gelişmesine, kültürel ekonomik anlamda her yönde gelişmesine Üniversitemiz çok büyük katkı sağlayacaktır. Bunun için Sanayi ve Üniversitenin iş birliğini bizim daha da güçlendirmemiz lazım, daha ileri taşımamız lazım, daha fazla kafa yormamız lazım."

"İktidarlarla sanayi arasında işbirliği olmaz mı? Olması lazım. Üniversite ile sanayi arasında işbirliği olmaz mı?  Olması lazım. Hepimiz taşın altına elimizi değil gövdemizi koyacağız. Beraber çalışacağız. Birbirimizi sevelim, sevmeyelim, ne olursak olalım, hepimiz beraber olalım. Mesele Yozgat olduğu zaman, ayrılıkları bir tarafa koyup geleceğiz, Yozgat için terimizi emeğimizi esirgemeyeceğiz, onun için uğraşacağız. Öyle olursa Yozgat; büyük olur, daha gelişmiş olur, daha ileri gider. Biz onun için de bu noktada bir birliği de önümüzdeki zaman içerisinde güçlü bir şekilde mutlaka ama mutlaka tesis etmemiz lazım. Beraber koşarsak- emin olun- rüzgarı daha fazla hareketlendiririz. Tek koşanın rüzgarı kendisi gibi zayıf olur; beraber koşacağız ve Yozgat’ta beraber koşturacağız."

Çalıştayın kapanış toplantısına Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Yozgat Milletvekilleri Ertuğrul Soysal, Abdülkadir Akgül ve Yusuf Başer,Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, Belediye Başkanı Kazım Arslan,ilçe belediye başkanları, ilçe kaymakamları, daire müdürleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.