Büyük Sinema Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilen sempozyumun kapanış programına Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’da katıldı.

Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, sempozyumun kapanış programında yaptığı konuşmada, 3 gün boyunca ilim insanlarının hazırladığı tebliğlerle Necip Fazıl Kısakürek’i dinlediklerini söyledi.
 
Bu sempozyumla Necip Fazıl’ı daha yakından tanımaya çalıştıklarını belirten Rektör Karacabey, “Tarihimizde adına sempozyumlar düzenlenecek, kitaplar yazılacak, çalışmalar yapılacak çok insan var. Bu insanlardan yakın tarihte yaşayan birisi de Necip Fazıl’dır. Bilhassa Cumhuriyet tarihimizin, yakın tarihimizin bu insanlarını gençlerimize tanıtmamız gerekiyor. Bu sebeple Necip Fazıl adına düzenlediğimiz bu sempozyuma ülkemizin seçkin ilim adamları tarafından 101 bildiri sunuldu” dedi.
 
Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan ise, yapılan bu programdan oldukça güzel istifade ettiklerini kaydetti. Dünya hayatının herkes için güzel bir yolculuk olduğunu ifade eden Başkan Arslan, “Hepimiz biliyoruz ki dünya hayatını güzel yapan bu yolculuk boyunca karşılaştığımız güzel hatıralardır, güzel dostluklardır, bırakabildiğimiz güzel eserlerdir. Bu manada çok güzel eserler bırakmış bir büyüğümüzü, Üstat Necip Fazıl’ı “Kaldırımlardan Sakarya’ya Necip Fazıl” sempozyumu münasebeti ile burada bir defa daha anmış olduk” diye konuştu.
 
YOZGAT’A YAKIŞAN BİR ÇALIŞMA OLDU
Sempozyumun kapanış programında kürsüye çıkan Vali Kemal Yurtnaç’da 3 gündür devam eden sempozyumun oldukça verimli ve başarılı geçtiğini söyledi.
 
Yozgat’a yakışan bir çalışma olduğunu belirten Vali Yurtnaç, “İnşallah bundan sonra da her sene bir dava adamını, bizim yetişmemizde emekleri olan insanları anlatarak hem gençlerle bütünleştireceğiz hem de bize düşen bu vazifeyi yerine getireceğiz. Gençlerimizin kimlik ve kişiliklerinin inşasında da ilim ve fikir insanlardan faydalanacağız. Öte yandan öğrencilerimizi üstadın şiirleri ile buluşturacağız. Bu şiirleri belli simalara okutturup bir CD ortamında önümüzde ki yıldan itibaren öğrencilerimizi dinleteceğiz. Bu vesile ile belki birisinin kalbinde, gönlünde, aklında üstadın bir şiiri kalır. Bu tür çalışmaların çoğalarak devam etmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.
 
Akademik çalışmalara önem verdiğini aktaran Vali Yurtnaç, akademik çalışmaların topluma vizyon kattığını, bu vizyonun icraya geçmesiyle birlikte güzel bir yol haritası oluşturacağını sözlerine ekleyerek sempozyumun gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. 
 
NECİP FAZIL PINARINDAN KANA KANA İÇMEK LAZIM
Son olarak kürsüye çıkan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, burada yaptığı konuşmada, Necip Fazıl'ın medeniyet pınarının sürekli akacak büyük bir çeşmesi olduğunu belirterek bu çeşmeden kana kana içmenin büyük bir bereket olacağını vurguladı.
 
İstiklal Marşı'nın ilk kelimesinin "Korkma" olduğuna dikkati çeken Bozdağ, şöyle devam etti: "Devletin için korkmadan yaşa, milletin için korkmadan yaşa çünkü büyük medeniyetler, büyük kahramanlıklar, büyük zaferler ancak cesur insanlarla inşa edilebilir, ayakta tutulabilir, korkakların olduğu yerde hiçbir şeyi inşa edemezsiniz. Eğer Türk milleti bir gün ay yıldızlı al bayrağı, vatanı, milleti, devleti, çocukları için ölmekten endişe eden nesillerle karşı karşıya kalırsa işte o zaman ayağımızın altında basacağımız bir vatan toprağı, altında özgürce yaşayabileceğimiz bir ay yıldızlı al bayrak ve gururla ismini ifade edeceğimiz bir devleti bulamayız."
 
NECİP FAZIL’DA AKİF’İN BİR BAŞKA YÜZÜNÜ GÖRÜYORUZ
Necip Fazıl Kısakürek'e Allah'tan rahmet dileyen Bakan Bozdağ, "Necip Fazıl'ın hayatına baktığımızda da Akif'teki anlayışın bir başka yönünü görüyoruz. Çünkü Türkiye yeniden inşa ediliyor. Tarihimizin, kültürümüzün, edebiyatımızın, sanatımızın, musikimizin, maneviyatımızın üzerinden adeta buldozerler geçmiş. Bize ait olan şeyleri gür sesle söyleyecek yiğitler neredeyse yok denecek kadar azalmış. İşte Necip Fazıl'ın dik duruşu bu anlamda çok ama çok önemlidir. Necip Fazıl, işte bu medeniyetin, kültürün, maneviyatın, sanatın, kimin yanında nerede olursa olsun, alnı ak, başı dik, cesur, yiğit savunucusu, bunu ifade edeni, bununla iftihar edeni, bununla gurur duyanıdır. Türk medeniyetinin, kültürümüzün, tarihimizin her şeyimizin objektif, doğru bir dilden doğru anlatılması konusunda onun cesareti pek çok duvarları yıkmıştır” dedi.
 
NECİP FAZIL’IN NUR AKAN ÇEŞMESİ YOZGAT’TA AKMAYA DEVAM ETSİN
Gençlerin arasından yeni Necip Fazıl’lar, yeni şairler, yazarlar, sanatkarlar, ilim ve bilim adamları ve devlet adamları çıkacağına yürekten inandığını kaydeden Bakan Bozdağ, “Ben bu vesile ile ülkemizin yetiştirdiği çok büyük bir insanı fikir ve dava adamını Yozgat’ta doğru elden, doğru dilden, işin ustaları vasıtası ile tanıtılmasına imkan ve zemin hazırladıkları için Yozgat Valimize, üniversitemizin rektörüne, belediye başkanımıza, bu sürece katkısı olan bütün çalışanlara, yazarlar birliğine, çok değerli hocalarımıza, onların şahsında da sempozyumu onurlandıran, fikirleri ile sunumları ile Yozgatlıları doyuran bütün ilim insanlarına şükranlarımı sunuyorum. Necip Fazıl’ın nur akan çeşmesi Yozgat’ta akmaya, akıtılmaya devam etsin" ifadelerini kullandı. 
 
Program sonunda Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve davetliler Nida Tüfekçi Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan Necip Fazıl resim sergisini gezdi. Bakan Bozdağ bu güzel çalışmalarından dolayı öğrencileri tebrik ederek başarılarının devamını diledi.