Uzun yıllar yoksulluklarla, savaşlarla bitkin düşen Türk milletinin "yoktan var olma" mücadelesini anlatan, kurtuluşun simgesi İstiklâl Marşı'nın Kabulü'nun 95. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü münasebetiyle Bozok Üniversitesi'nde program düzenlendi.

Bozok Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından hazırlanan ve Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Belediye Başkan Yardımcısı Talip Karslıoğlu, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Turgay Çorak, Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kadir Özköse ve Prof. Dr. Hikmet Şelli Aybar, İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, Fakülte Dekanları, Daire Müdürleri, sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcileri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencilerinden İsmet Kanveren tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program millî karakterimizi, tarihimizi, imanımızı, Millî Mücadele ruhunu, nesilden nesile aktaran İstiklâl Marşımızın koro halinde okunması ile devam etti.

Edebiyat Topluluğu Akademik Danışmanı Araş. Gör. Arif Edip Aksoy “Safahattaki Mehmet Akif Ersoy” isimli konuşmasını yaptı.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencilerinden Evrim Aykut, Mehmet Akif Ersoy’un “Uyan”,  Meltem Korkmaz “Atiyi Karanlık Görerek Azmi Bırakmak”, Çağrıhan Yılmaz, “Korkma”, Öznur Kılıç “Azimden Sonra Tevekkül” adlı şiirleri okudu.

Üniversite Tiyatro Makinası Topluluğu tarafından Mehmet Akif Ersoy’un “Kocakarı ile Ömer” şiirinin tiyatro olarak sahnelenmesi ile devam eden program İstiklâl Marşımızın salondaki tüm öğrenciler tarafından yeniden okunmasıyla son buldu.

Programın sonunda Rektör Karacabey programın düzenlenmesinde emeği geçenlere plaket ve hediye takdim etti.