Bozok Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen kutlama programına Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, Yozgat İl Jandarma Alay Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, Yozgat Polis Eğitim Merkezi Müdürü Şaban Kütükoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Neşeli, sivil toplum örgütlerinin kadın temsilcileri, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.
 
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlama programı öncesi Vali Kemal Yurtnaç ve Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey katılımcı kadınlara karanfil dağıtarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.
 
ÜNİVERSİTE BÜNYESİNDE KADIN SORUNLARINI ARAŞTIRMA MERKEZİ AÇILDI
Programın açılış konuşmasını Bozok Üniversitesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi (KASUM) Müdürü Prof. Dr. Dilek Pandır yaptı.  
 
Pandır, 2015 yılından itibaren Yükseköğretim Kurulunca akademide kadın çalışmaları birimi kurulması yönünde alınan karar neticesinde üniversite bünyesinde de kadın çalışma merkezinin kurulduğu bilgisini verdi.
 
Bu merkezlerin hedeflerinin sadece üniversitelerin içerisindeki sorunlara değil, bulundukları bölgelerdeki sorunlara da eğilmeleri gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Pandır, gerek sivil toplum kuruluşlarıyla gerekse de ilgili kamu kurumlarıyla yakın ilişkiler içerisinde kadınlarımızın çalışma hayatlarındaki ve eğitimlerinde daha başarı olması adına çaba göstermekte olduklarını dile getirdi.
 
Prof. Dr. Pandır konuşmasının devamında “8 Mart kadınların dünyada eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu bir hayat özlemlerini ifade ettikleri gündür. Kadınlarımızın bu manalı ve özel gününü yürekten kutluyorum” dedi.
 
KADINA YÖNELİK ŞİDDET İNSANLIK SUÇUDUR
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Neşeli ise yaptığı konuşmada, “Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü ülkemizde olduğu gibi ilimizde de kadının hak ettiği değeri hatırlatan bir gün olduğu için önemsiyoruz. Bozok Üniversitesi ile yaptığımız bu ortak etkinlikte kadına yönelik şiddet bir insanlık suçu olduğunu ifade ederken toplumun ruhunda derin yaralar açan şiddet olaylarının önlenmesi için ilimiz genelinde etkin bir şekilde çalışacağımızı deklare etmek istedik” diye konuştu.
 
BUGÜN DÜNYADA ISTIRAP ÇEKEN, HER TÜRLÜ EZİYETE MARUZ KALAN KADINLARIMIZ VAR
Dünya Kadınlar Gününü acıların son bulduğu ve insanlığın, insan gönüllerinin huzurla dolduğu bir gün olmasını ve bundan sonraki hayatta buna vesile olması temennisiyle sözlerine başlayan Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey de, “Bazı günlerin kutlanarak ihlas edilmesi, sorunların giderilmesi manasına gelmiyor. Problemlerin çözümüne katkı sağlaması ve bazı fikirlerin öne çıkarılması açısından önem arz etmiş olabilir. Ancak sadece bir gün anma merasimi yapıp sonrasında yine alışkanlıklara dönülmek suretiyle hayat devam ettiriliyorsa bir anlam ifade etmiyor demektir. Onun için bu günün kutlanmasına vesile olan olayları tarihe bakarak hatırladığımızda aynı olayların günümüzde farklı boyutlarda hatta daha büyük acılarıyla yaşandığına şahit oluyoruz” ifadelerini kullandı.
 
TOPLUMUN YARISI KADINLARDAN OLUŞUYOR AMA TOPLUMUN HEPSİNİ KADINLAR EĞİTİYOR
Tarihimizde hiç bir zaman kadının edilgen bir pozisyonda olmadığını kaydeden Vali Kemal Yurtnaç ise şu şekilde konuştu:
 
“Bunun en güzel örneğini ‘Yuvayı dişi kuş yapar’ atasözünden anlıyoruz. Kadına karşı yapılan şiddet eğitim ve saygı ile törpülenebilir. Şiddetin el birliği ile önlenmesi gerekir. Bizim burada yapmamız gereken en önemli şey eğitimde saygıyı öne almaktır. Toplumun yarısı kadınlardan oluşuyor ama toplumun hepsini kadınlar eğitiyor. Kadınların eğitimi çocuklarımız ailemizi ayakta tutacağı için çok önemli. Kadınlarımıza fırsat eşitliğini verir önündeki engelleri kaldırırsak kadınların bizimle beraber yarışacağını, başarı ve rekabetin geleceğini düşünüyorum”
 
Bizim tarihimiz kültürümüz kadına karşı devamlı saygılı olmayı fırsat eşitliği vermeyi bildiren bir kültürün ürünleri olduğumuzu hatırlatan Vali Yurtnaç, “Dolayısıyla bu toplumda kadınların bir şeye gönül verdiğinde başarı ile sonuçlandığına inanandım ve gördüm. Kadın gülümserse dünya gülümser ülkemize kattıkları değer ve destekleri için tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya kadınlar gününü kutluyorum “diye konuştu.
 
Protokol konuşmalarının ardından Yrd. Doç. Dr. Esra Gedik “Kadına Kaldırdığın El, Topluma Attığın Tokattır”, Yrd. Doç. Dr. Hülya Çakır ise “Evlilik mi? Evcilik mi? ” konularında katılımcıları bilgilendirdi.
 
Program Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından el sanatları sergisinin açılışı ve gezilmesi ile sona erdi.