Yaşlandıkça vücut kolajen üretimi azalır, eklem sertleşmesi gibi problemlere yol açar. Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım kolajen içeren besinler hakkında bilgi verdi.

Milliyet, Pembe Nar’da yer alan habere göre, Tüm vücudumuz için olmazsa olmaz yapısal bir proteindir. Vücudun yapı iskeletinin hammaddesi için kolajen çok önemliyken, Doğal yoldan vücutta kolajen sentezinin artması için hem kolajen içeren besinler hem de kolajen üretimini desteklediği bilinen besin öğelerini içeren besinler yenmelidir.

KOLAJENİN FAYDALARI NELER?
Kas, eklem ve doku sağlığını destekler. Cildi sıkılaştırır ve kırışıklıkların görünümünü azaltır. Bağırsak sağlığını iyileştirir. Artrit tedavisinde yardımcı olabilir.Kolajen sentezine yardımcı olan vitamin ve mineraller:

C vitamini: Narenciye grubu meyveler ve suları, çilek, frenk üzümü, kırmızı ve yeşil biber, brokoli, brüksel lahanası, patates

Çinko: Et, kabuklu deniz ürünleri (istiridye), süt ürünleri, tahıllar, ekmek, mantar, kabuklu yemişler/yağlı tohumlar (badem, kaju, kabak çekirdeği, susam)

Manganez: Çay, kabuklu yemişler/yağlı tohumlar (badem, kaju, kabak çekirdeği, susam), yeşil sebzeler (kale, ıspanak), tahıllar, ekmek

Bakır: Kabuklu yemişler/yağlı tohumlar (badem, kaju, kabak çekirdeği, susam), organ etleri, kabuklu deniz ürünleri.