Bozok Üniversitesi, Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahi Kliniği bir ilki daha gerçekleştirdi. Akciğerinde kitle olan 55 yaşındaki hasta, akciğerinin üçte birlik kısmı kapalı ameliyat yöntemi ile tamamen çıkarılarak sağlığına kavuşturuldu. 

Göğüs ağrısı şikayeti ile Bozok Üniversitesi, Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne başvuran hastanın yapılan tetkiklerinde sağ akciğerinde yaklaşık 3 cm boyutunda kitle tespit edildi. Yapılan tetkikler sonucunda kesin tanısı elde edilemeyen hastaya tek kesi ile Video Aracılıklı Torakoskopi (VATS) denilen ameliyat prosedürü uygulandı. 

Ameliyat esnasında tanısı konulduktan sonra, aynı operasyonla hastalığın tamamen tedavisi amaçlanarak sağ akciğerin üçte birlik kısmı çıkarıldı. Operasyonu gerçekleştiren Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi AD. öğretim üyeleri Yrd.Doç. Dr. Bayram Metin ve Yrd. Doç. Dr. Şener Yıldırım tarafından yapılan operasyon başarı ile gerçekleştirildi.

Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi AD. öğretim üyeleri Yrd.Doç.Dr. Bayram Metin, “Bu tarzda bir ameliyatın ülkemizde büyük merkezlerde gerçekleştirilebildiğini, hastanemizde ise kapalı yöntemle ameliyatın kimi hastalıklarda rutin olarak yapılmakla birlikte malign (kötü huylu) bir hastalıkta ilk defa gerçekleştirildiğini belirttiler. Bu tür hastalara torakotomi denilen açık ameliyat yönteminin uygulandığı ve göğüs duvarından yapılan yaklaşık 15 cm uzunluğunda bir kesi ile kaburgaların özel bir aletle tamamen ayrılarak müdahale edilmesi sonucunda hastaların ameliyat sonrası çok fazla ağrı şikayetleri olduğunu belirttiler. Kapalı ameliyat yönteminde ise yaklaşık 5-6 cm uzunluğunda bir kesi ile kaburgaları ayırmadan ameliyatın gerçekleştirilebildiğini; bu sayede hastanın daha az ağrı duyduğunu, ameliyat sonrası daha erken dönemde ayağa kalktığını, yara bölgesi ile ilgili komplikasyonların daha az görüldüğünü ve hastanede kalış süresinin daha az olduğunu ifade etti.

Yrd. Doç. Dr. Metin ve Yrd. Doç. Dr. Yıldırım bu tarzda ameliyatların bundan sonra da yapılmaya devam edeceğini belirterek, kendilerine bu imkanları sunan başta Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey olmak üzere, Araştırma Hastanesi Başhekimliği ve Tıp Fakültesi Dekanlığına teşekkürlerini ifade etti.