Üniversiteye giriş sınavlarına hazırlanan lise 11. ve 12. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen, kariyer planlaması, meslek seçimi, sınava ilişkin dikkat edilmesi gereken hususlar, üniversite tercihlerine ilişkin detaylar, üniversitenin eğitim ve öğretim imkânları, bölümlerin tanıtılmasına yönelik ilki Akdağmadeni ilçesinde gerçekleştirilen seminer programları Aydıncık, Boğazlıyan, Çandır, Çayıralan, Çekerek, Kadışehri, Saraykent ilçelerimizde Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Kadir Özköse’nin de katılımlarıyla devam ediyor.

Aydıncık ilçesindeki seminer programına, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Başaran, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Yüşa Şahin, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim elemanı Araş. Gör. Mehmet Ertem, Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi Araş. Gör. Tuğba Kılınç, ve Araş. Gör. Selda Daler katıldı.

Boğazlıyan ilçesindeki seminer programına, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Başaran, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Öğr. Gör. Dr. Halil Atalay, Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi Araş. Gör. Tuğba Kılınç, ve Araş. Gör. Selda Daler, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Araş. Gör. Süleyman Gürbüz, Boğazlıyan MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kocakaya, Öğr. Gör. Ömer Dağıstanlı, Öğr. Gör. Nurcan Doğan, Öğr. Gör. Cemhan Doğan katıldı.

Çandır ve Çayıralan ilçelerindeki seminer programına, Yozgat Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. İsmail Kılıç, İktisadi ve İdari Bil. Fakültesi Araş Gör. Figen Tombak, Sağlık Yüksekokulu Araş. Gör. Dilek Arslan, Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi Araş. Gör. Zeliha Eroğlu katıldı.

Çekerek ilçesindeki seminer programına, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Araş. Gör. Çağrı Köylü, Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi Araş. Gör. Tuğba Kılınç ve Araş. Gör. Selda Daler, Sağlık Yüksekokulu Araş. Gör. Tuğba Uzunçakmak, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Araş. Gör. Kezban Konuç, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’ndan Şef Ayhan Avşar katıldı.

Kadışehri ve Saraykent ilçelerindeki seminer programına, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Başaran, Beden Eğitimi ve Spor Bölüm Başkan Yardımcısı Okutman Ahmet Eren, Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi Araş. Gör. Sevim Atmaca, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Araş. Gör. Mehmet Ertem, Sağlık Yüksekokulu Araş. Gör. Gülsüm Kehribar katıldı.

Kadışehri ilçesinde düzenlenen seminer programında Akdağmadeni Meslek Yükseokulu Kadışehri Bahçe Tarımı Programı Öğr. Gör. Selcan Taşçı’da katılarak Kadışehri’nde uygulamalı olarak yapılan Bahçe Tarımı’na ilişkin çalışmalar hakkında bilgi verdi.

“Ülkemizin Adam Gibi Adam Olan Bir Nesile Barajdan, Elektrikten Daha Çok İhtiyacı Var”
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Özköse, seminer programlarının açılışında yaptığı konuşmalarında Yozgat’taki öğrencilerin kendi şehirlerinde, kendi üniversitelerinde eğitim hayatlarına devam etmenin önemini ve gereğini vurgularken, bir Yozgatlı olarak kendi şehirlerine katkılarının aynı zamanda ülke ve dünya için de önemli bir katkı olacağını vurguladı. Prof. Dr. Özköse; “Gençliğimizin hayata bilerek katılmasını istiyoruz, devletimizin sunduğu imkânlarla Bozok Üniversitesi’nin hizmeti ayağınıza getirdiğini ilan etmek için buradayız. Kurulan emsalleri içinde çok hızlı bir gelişme ivmesi gösteren Bozok Üniversitesi bölgesinde ve dünyada bilgiyi üreten, bilgiyi pazarlayan, bilgi dönüşümle katma değer haline dönüştüren, düşünen beyinler istiyoruz. Biz, öğrencilerimizin kendi ocağında, sıcak bir ortamda eğitim görmelerini istiyoruz.

Ülkemizin, vatanını seven, bayrağına sahip çıkan, dini ve milli değerleri benimsemiş, özümsemiş yetişmiş bilge ve üreten bir nesil istiyoruz. Lise öğrencilerimizin eksiksiz tamamını bir bilim dalıyla ilgileniyor olmasını, Türkiye ve dünya çapında dereceler elde etmesini istiyoruz. Bu insanlardan bir tanesi bile dünyaya bedel. Bu nedenle size yapılmış bu hizmetleri, yatırımları az bile buluyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Sizler Kendiniz İçin Değil Sizden Sonrakiler İçin Çok Çalışacaksınız”
Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcımız Doç. Dr. Mustafa Başaran öğrenciler için üniversite sınavının hayatın sonu olmadığını, hayatta önemli başarılar elde etmenin yollarından bir tanesi olduğunu ve bu memleket için çalışmanın bir vatan borcu olduğunu ifade etti. Doç. Dr. Mustafa Başaran, “Yaptığınız bir davranışın, tercihin 5 sene, 10 sene, 25 sene sonra cezasını ve ödüllerini alırsınız. Adalet haklıya hakkı kadarını vermektir, bugün eğer bir arkadaşınız sizden bir dakika fazla çalıştıysa yirmi yıl sonra aranızda on yıllık bir fark olur. Bu adaletsizlik değildir. 

Sizler Yozgat’ın evlatlarısınız, sizler gerçekten çok kıymetlisiniz. Sizlerin dedeleri bu ülkeye, Osmanlı Devleti’ne, Selçuklu Devleti’ne çok büyük hizmetler verdiler, sıra şimdi sizde. Sizler kendiniz için değil sizden sonrakiler için çok çalışacaksınız ve sizden sonra geleceklerin önünü açacaksınız.” dedi.

Beden Eğitimi Bölüm Başkanı Okt. Ahmet Eren yaptığı konuşmada başarının altında yatan faktörlerin en başında isteğin geldiğini belirterek, “İstemeden hiçbir şey yapamazsınız. Bütün başarı hikâyelerinin anısında bir istek var, güven var. Altı zayıfla ben kendim üniversiteye gitmek istediğim için yeniden yaptım. Her şeyi sil baştan öğrendim. Ama bir şey daha var. İsteyin, inanın ama çalışmadan yapamazsınız. Özellikler sizler istemek, inanmak ve çalışmak zorundasınız. Bu ülkeye, bu millete borcunuz var.” ifadelerini kullandı.

“Aslan Gibi Olun, Tuttuğunuzu Kopartın”
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Arş. Gör. Mehmet Ertem öğrencilere özgüvenli olmalarını, başarı için önce istemeleri sonra ise hayallerinin peşinde mücadele etmelerini vurgulayarak; “Aslan olun, elinizi uzatın ve bir aslan gibi tuttuğunuzu kopartın, tuttuğunuz elinizde kalsın.” dedi.

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi ve Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Yuşa Şahin Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi hakkında bilgi vererek mühendislik bölümü mezun öğrencilerinin istihdam alanları hakkında açıklamalarda bulundu.

Boğazlıyan MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kocakaya Meslek Yüksek Okulu ve çalışmaları hakkında öğrencilere bilgi vererek Türkiye’de olmayan bölümlerin Boğazlıyan MYO’da açıldığını ve öğrencileri her zaman okullarında misafir etmekten memnun olacaklarını belirtti.

Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı şefi Ayhan Avşar ise üniversitemizin sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal faaliyetleri hakkında bilgi vererek öğrencilerin ders dışında kalan zamanlarını en iyi şekilde değerlendirebilmeleri için hem altyapı olarak hem kurulan öğrenci kulüplerini destekleyerek mevcut olan tüm imkânları öğrencilerin hizmetine sunduklarını ifade etti. Özellikle üniversitede ki spor branşları hakkında bilgi veren Avşar, üniversiteye öğrencileri davet ederek her zaman misafir edebileceklerini belirtti.

Kariyer ve Eğitim Planlama Seminer programlarına katılan öğretim elemanları bölümlerine ilişkin bilgileri aktararak mezuniyetlerinde hangi alanlarda istihdam edileceklerini, kendi eğitim ve kariyer deneyimlerini öğrencilerle paylaştılar.