Bozok Üniversitesi, TÜBİTAK tarafından Kocaeli Körfez’de 12’ncisi düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları’nda (Efficiency Challenge Electric Vehicle)  34 Takım arasında 7’nci olurken, kurşun asit aküyle yarışan ve ilk ona giren tek takım oldu.

TÜBİTAK tarafından natif enerji kaynakları konusunda kamuoyunda farkındalığı yükseltmek, natif enerji teknolojilerinin yaygın kullanımı için gerekli beyin gücü ve bilgi birikiminin oluşmasını sağlamak, üniversite öğrencilerinin teorik bilgilerini takım çalışmasıyla başta elektrik ve hidrojen olmak üzere temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çalışacak ürünler ortaya koymaya özendirmek amacıyla yapılan yarışlarda 37 takım finalde yer almaya hak kazandı.

Mühendislik Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Davut Erdem Şahin’in danışmanlığında toplamda üniversite öğrencileri tarafından yerli imkânlarla hazırlanan ve Nida ismi verilen araç, saatte 66 kilometre hıza ulaşarak dereceye girdi.

Uluslararası düzeyde gerçekleşen yarışmada derece elde eden Bozok Üniversitesi B-ALET topluluğu, 34 takımla yarıştı. Atılganlar ismi ile yarışmada yer alan ekip, kurşun asit aküyle yarışan ve ilk ona giren tek takım olma özelliğine sahip.

Uluslararası düzeyde gerçekleşen yarışmadan başarıyla çıkan 15 kişilik ekip tasarladıkları bu otomobili ilerleyen süreçte daha da geliştirerek günlük hayatta kullanılabilen iki kişilik elektrikli bir araç haline dönüştürmeyi hedeflediklerini belirttiler.