Gönüllü hayvan severlerden oluşan 'Yozgat Hayvan Koruma Ekibi' üyeleri, hafta sonu Çamlık Milli Parkta kuş yuvası etkinliği düzenledi.

Kendi imkânlarıyla temin ettikleri malzemelerle Çamlık’ta kuş yuvası yapan ekip, kedi, köpekler için pet su şişelerinden mamalık, kâğıt rulolara fındık ezmesi sürerek arpa ve buğdaydan kuşlar için yem hazırladırlar. 

Kış mevsiminde hayvanların açlıktan ölmemeleri için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz diyen ekip başkanı Osman Kaplan şunları söyledi. "Biz ekipçe elimizden ne geliyorsa az çok demeden kendi imkânlarımızla yapabildiklerimizi yapıyoruz, gönül ister ki tüm hayvanlarımıza ulaşabilelim. Biz bir kıvılcım yaratmak istiyoruz, farkındalık kıvılcımı, duyarlı insanlar artıkça kâinatta ki dengeyi sağlayabileceğimize inanıyorum. Yine doğadan esinlenerek kısa bir hikâyeyle devam etmek istiyorum. Orman müthiş bir hızla yanarken küçük bir serçe, yolundaki gölden pençeleri arasına su alıp ormanın üzerine bırakıyor ve tekrar göle uçuyormuş. Ormanın yanışını çaresizlikle izleyen hayvanlardan biri gülümseyerek bağırmış: “Ne o, ormanı birkaç damla su ile mi söndüreceksin?” Serçe cevap vermiş: “ Benim elimden gelen bu”. Bugün de bizim bu hafta sonu elimizden gelen, kendi ellerimizle yaptığımız kuş yuvaları, pet şişelerden yaptığımız kedi ve köpekler için mamalıklar ve fındık ezmesinden kuşlar için hazırladığımız yemlikler. Ekip arkadaşlarıma desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Umarım farkındalık ateşinde bir kıvılcım olabilmişizdir” dedi.

Yozgat Hayvan Koruma Ekibi üyeleri daha sonra hazırladıkları kuş evlerini Çamlık’ta ağaçlara astılar, kedi ve köpekler için mama bırakan ekip, kuşlar için hazırladıkları yemlikleri de ağaç dallarına asarak Çamlık’tan ayrıldılar.