18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı dolayısıyla Bozok Üniversitesi'nde “Çanakkale Ruhu” konulu konferans ve fotoğraf sergisi programı düzenlendi.

Bozok Üniversitesi 10. Kuruluş Yıldönümü Etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen ve Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Yunus Özger tarafından verilen konferansa, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Himet Şelli Aybar, Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Yılmaz, Fakülte Dekanları, daire başkanları, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı ile başlayan program Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Şehitleri şiirinin slayt eşliğinde okunmasıyla devam etti.

Program Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Yunus Özger tarafından verilen Çanakkale Ruhu konulu konferans ile devam etti. Doç. Dr. Özger konuşmasında şunları kaydetti: “Japonlar gençlerine tarih şuuru verebilmek için İkinci Dünya Savaşı’nda yok edilen Nagazaki ve Hiroşima´yı gezdirirlermiş. Çalışırsanız Tokyo gibi müreffeh şehirler inşa edersiniz; ama çalışmazsanız birbirinize düşeceğiniz için işgal kuvvetleri gelir Nagazaki ve Hiroşima´ya yaptıklarını diğer şehirlere de yaparlar diyerek milli şuur aşılarlarmış. Bunu duyan ileri gelen devlet adamlarımız Japon heyetine acaba bizim lise çağındaki gençlerimize de aynı şuuru verebilmek için ne yapabiliriz sorusu yöneltilince Japon heyeti şu cevabı vermiş. “Çanakkale yetmez mi!” 

Çanakkale´de 1915 yılında yaşananlar bu ülkenin ilelebet payidar kalacağının en net ifadesidir.  Hep yitirme psikolojisinin birden kazanmaya döndüğü yerdir. Türk toplumuna Kurtuluş Savaşı mücadelesinin azim ve kararlılığını veren bir noktadır. Türkiye Cumhuriyeti´nin devamlılığının ve varlığının şekillendiğinin yeridir. Çanakkale; imanıyla, ruhuyla, vatan sevgisiyle ve milli şuurla vatanını bekleyen Mehmetçiğin destan yazdığı yerdir. Bu vesileyle Çanakkale ruhunun gelecek nesillere aktarılmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Program cepheye küçük yaşta gönderilmiş olan çocuklar için yazılmış "Hey Onbeşli" türküsünün seslendirilmesi ile son buldu. Katılımcılar daha sonra Çanakkale Ruhu temalı fotoğraf sergisini gezdi.