Bozok Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nunda gerçekleştirilen ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Esenkaya’nın konuşmacı olarak katıldığı anma törenine Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey ve eşi Beyza Karacabey, Rektör Yardımcısı Pro. Dr. Şenol Akın, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ferit Çiçekçioğlu, Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. Mahmut Kılıç, daire müdürleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Programın açılış konuşmasını Üniversitemiz Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Hatice Mumyakmaz yaptı. Mumyakmaz Çanakkale Muharebeleri’nin Türk askerinin kendisinden kat kat üstün kuvvetler karşısında denizde ve karada yazdığı bir kahramanlık destanı olduğunu belirterek şunları söyledi: “Çanakkale Savaşları, emperyalizmin gururunun kırıldığı yerdir. Türk insanının, inanç ve azminin modern teknolojiye üstün gelişidir. Türk askerinin Türk milletini yaşadığı mağlubiyetlerin ezikliğinden kurtararak Misak-ı Milliye hazırlamıştır.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey ise konuşmasında “Şanlı tarihimizde müstesna bir yeri bulunan Çanakkale Zaferimizin 104. yıldönümünü büyük bir onur ve gururla idrak ediyoruz. Bir milletin küresel saldırılar karşısında varlık yokluk mücadelesi verdiği ve çok güç koşullar altında olmasına karşın üstün bir başarı elde ettiği bu zafer, Türk milletinin tarih sahnesinden silinemeyeceğinin de önemli bir kanıtı olmuştur. ‘Çanakkale geçilmez’ dedirten bu zafer, tarihin de akışını değiştirmiş;  hem ülkemizde hem de dünyada yeni bir sayfa açılmasına neden olmuştur. Çanakkale Zaferi en büyük silah ve en büyük gücün, birlik ve beraberlik içerisinde kenetlenmiş, göğsü imanla dolu insanlar olduğunu göstermiştir. İstiklalini, istikbalini korumak için kenetlenen Türk milleti, 18 Mart 1915 tarihinde dünyadaki en güçlü silahlarla donanmış orduları dize getirerek, bu gerçeği tüm dünyaya bir kez daha ilan etmiştir.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Esenkaya tarafından “Çanakkale’den İstanbul’u Savunmak” konulu konferansa geçildi. Dr. Öğretim Üyesi Esenkaya Çanakkale Zaferi’nin başlangıcı, devamında gelişen olaylar ve muhteşem zaferin öyküsünü örneklerle dinleyicilere aktardı.

Konferansın sonunda Rektör Karacabey, katkılarından dolayı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Esenkaya’ya plaket takdim etti.