Yozgat'ta damızlık mandacılığın geliştirilmesi için il özel idaresi ve tarım müdürlüğünün oluşturduğu proje ile çalışmalar yapılıyor.

Başlatılan proje ile ilk etapta yüzde 50 hibe desteğiyle 20 damızlık erkek manda kura yöntemiyle çiftçilere dağıtıldı. Tören alanına gelen Vali Kemal Yurtnaç bir süre mandaların üzerine su sıkarak mandaların serinlemesini sağladı. 

TARIM VE HAYVANCILIĞI YOZGAT’TA GELİŞTİRECEĞİZ 
Törende konuşan Vali Yurtnaç, Yozgat'ta tarım ve hayvancılığı geliştireceklerini dile getirerek, “Yozgat tarım ve hayvancılığın ilerde olduğu bir şehir ama tabi ki desteklenmesi gereken bir şehir. Geçen hafta içerisinde üniversitemiz ve il özel idaresi ile beraber bir program yaptık ve üzümü ıslah etmek, aşılı fidan dağıtmak adına çalışmalar yaptık. Bu çalışmalarımız sürecek. Üniversite bir şehre destek veriyorsa, bilimsel bilgilerini alana yansıtabiliyorsa üniversite gerçekten üniversite olmuş demektir” dedi.

Vali Yurtnaç konuşmasını şu şekilde sürdürdü; "Bu şehirde ne kadarda sanayi, ekonomi, turizm desek de bu şehrin vazgeçilmez özelliği tarım ve hayvancılıktır. Biz tarım ve hayvancılığı hiçbir zaman bir tarafa bırakmayacağız. Bugün burada manda dağıtımı yapıyoruz. Amacımız bu insanlara ilave gelir temin etmek, bunlara destek vermek. Gerek hayvancılık, gerekse tarımda bundan sonra desteklerimiz devam edecek" diye konuştu.

Konuşmanın ardından kura çekilerek üreticilere damızlık erkek mandalar dağıtıldı.