Milletvekili ve genel müdürlük kimliğinin yanı sıra kariyerinde akademisyen olarak da önemli çalışmaların altına imza atan Yeni Çeltek Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Dr. Osman Coşkun, Yozgat Kredi Yurtlar Kurumu Esentepe Kız Öğrenci Yurdu Kariyer Günleri programının konuşmacı konuğu oldu. Konferans salonundaki programda öğrencilere görsel sunum eşliğinde kişisel gelişim ve hafıza teknikleri eğitimi veren Coşkun, öğrencilere önemli bilgiler aktardı.

HAFIZA TEKNİKLERİNİ ANLATTI
KYK Kız Yurdu Müdürü Gonca Ateş Şenyurt ve öğrencilerin ilgiyle takip ettiği programda Coşkun, ilk olarak hafıza tekniklerini anlattı. Kendisini dinleyen öğrencilerden 20 farklı atasözü isteyen Coşkun, bu atasözlerini tahtaya sırasıyla yazdırdı. Sırtı ekrana dönük olarak öğrencilerin verdiği numaralara göre ata sözlerini hatasız olarak söyleyen Coşkun, öğrencilere hafıza tekniği uygulamasını uygulamalı olarak öğretti. İnsan hafızasının bilgiyi kayıt ederken ilişki kurduğuna dikkat çeken Coşkun, bu kez öğrencilerden aynı şekilde atasözlerini söylemelerini istedi. Öğrenciler de öğrendikleri hafıza tekniği sayesinde ata sözlerini rahatlıkla söylemeyi başardı.

“KAPICI BABANIN OĞLU OLARAK BEN BAŞARDIM SİZ DE BAŞARIRSINIZ”
Konuşmasında hayatında da kesitler sunan Dr. Coşkun, Çayıralan İlçesi Aşağı Tekke Köyü’nden Ankara’ya giden kapıcı bir babanın oğlu olduğunu hatırlatarak; “Kapıcı dairesi kazan dairesi ile yakındı. O yüzden evimiz çok sıcak olurdu ve ben sıcağı çok severim. Bu şartlara rağmen Allah bana akademisyenlik, milletvekilliği, genel müdürlük nasip etti. Dünyanın görmediğim yeri kalmadı. Önemli olan inanmak, geresi Allah’ın izni ile gelir” dedi.

İNANIYORSANIZ GÜÇLÜSÜNÜZ!
“Anlatacaklarım 50 yıldır okuduğum yüzlerce kitabın özünden oluşuyor” diyen Coşkun, kendisini dinleyen öğrencilere sonraki yaşantılarına da yön verecek şu ifadelerle seslendi:
“İstiyorsanız hayatta istediğiniz noktaya gelirsiniz. İnanıyorsanız güçlüsünüz başaracaksınız.

Önünüzde iki yol var. Bir Allah dostu diyor ki; “Sabah kalktınız işe gidiyorsunuz, yapılacak niyet şu; Bir insan sabah kalkınca abdestini alsa, sonra da Ya Rabbi sen rızka kefilsin, çalışsak da çalışmasak da rızkımızı verirsin, lakin rızık için çalışmayı sen bize vacip kılmışsın, biz senin rızan için vacip kıldığın üzere rızkımızı kazanmaya gidiyoruz’ derse ve işine de bu şekilde başlarsa o insan bütün gün başını secdeden kaldırmayan insanın sevabını alır böyle bir sevabı kazanmak için sadece niyet yeterlidir.”

ÖNCE ALLAH RIZASI İÇİN NİYET EDİN
“Hayatta iki yolunuz, iki natifiniz var. Birincisi şu Allah rızası için niyet etmek. O andan itibaren sizin yardımcınız Allah’u Teala’dır” ifadeleri ile konuşmasını sürdüren Coşkun, “Ben yapayım, ben yaptım” düşüncesinin insanları yanlışa sürükleyeceğine söyledi.

Bilim adamı kimliği ile insanı çok yakından inceleme imkanı bulduğunu ve insan yapısının yüz milyon hücreden oluştuğu bilgisini aktaran Coşkun, konuşmasında yaşantısının da değişmesine neden olan şu bilgiyi öğrencilerle paylaştı: “Her zaman nerede ne iş yaparsanız yapın Allah rızası için niyet edip yaparsanız o iş lehinize gelişiyor, o iş olumlu oluyor. Ama ben gideyim de iş yapayım da görsünler derseniz inanın hayır gelmiyor. Ben dediğiniz zaman artık ikinci yolu seçiyorsunuz. Bu işin şifresi burada niyet ettiğiniz zaman Allah sizin yardımcınız oluyor, ben yaparım ben yaptım dediğiniz zaman şeytan sizinle oluyor.”

ÖN YARGILARDAN KURTULUN
Konuşmasında Allah’ın insanı yaratma özelliklerine de vurgu yapan Dr. Osman Coşkun, kişilerin öncelikle bireysel ön yargılardan uzaklaşması gerektiğine dikkat çekti.

Aynştayn’ın “Ön yargıları parçalamak atomu parçalamaktan daha zor” sözünü anımsatan Coşkun, ön yargıların yanlış karara neden olacağı gerçeğine vurgu yaptı.

3 DAKİKADA TAKVİM TEKNİĞİ
Coşkun, seminerinde öğrencilere 3 dakikalık eğitimle ‘Takvim Tekniğini’ öğretti. İlk olarak öğrencilerin söylediği tarihlerin hangi güne rast geldiğini hafızadan söyleyen Coşkun, öğrettiği teknikle aynı şekilde öğrencilerden karşılık aldı.

İnsan beyninin bilginin yüzde 80’ini gözden kayıt ettiğini ifade eden Coşkun; “O yüzden görmeyenlerin ne çektiğini, ıstırabını anlayamazsınız. Gözleriniz için ne kadar şükretseniz azdır” dedi.

HAFIZADAN SAYILARI ÇARPTILAR
Dr. Osman Coşkun, seminerin son bölümünde öğrencilere hafızadan sayıları çarpma tekniğini anlattı. Coşkun, uygulamalı olarak da öğrencilere çok basamaklı sayıları çarpmayı anlattı.

HER ZAMAN KAPIM AÇIK!
Coşkun, 2 saatlik zaman zarfında sıkılmadan, dikkatle kendisini dinleyen öğrencilere teşekkür ederek, şunları söyledi: “Osman Coşkun’un hayat hikayesini dinlediniz. Bana yardımcı olan hiç kimseyi unutmadım. Şuanda milletvekili kimliğim var, akademisyen kimliğim var ve genel müdür kimliğim var. Bir çok yerde tanıdığım insanlar var. Yani elimden ne gelirse sizler için yaparım. Bir telefon açmanız yeterli. Bir Yozgatlı sizin için elinden geleni yapar.”

ŞENYURT’TAN TEŞEKKÜR PLAKETİ
Programın sonunda Kredi Yurtlar Kurumu Kız Yurdu Müdürü Gonca Ateş Şenyurt, Yeni Çeltek Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Dr. Osman Coşkun’a teşekkür plaketi verdi.

Öğrencilerin 2 saatlik zaman zarfında sıkılmadan programı takip etmelerinin seminerin faydalı geçtiği anlamına geldiğini söyleyen Coşkun; “Davetimizi karşılıksız bırakmadınız, öğrencilerimize çok kıymetli bilgiler verdiniz. İki saatlik bir eğitimi öğrencilerimiz sıkılmadan takip ettiler. Kariyer günleri etkinliğimizin en faydalı programını gerçekleştirdik. Size öğrencilerim adına teşekkür ediyorum” dedi.

Program sonunda Coşkun, öğrencilere günün anısına çeşitli hediyeler verdikten sonra toplu olarak hatıra fotoğrafı çektirdi.