28 Ekim Cuma günü, Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtına çelenklerin sunulması ile başlayan Cumhuriyet Bayramı Coşkusu 29 Ekim Cumartesi günü de düzenlenen etkinliklerle devam etti.
 
Vali Kemal Yurtnaç’ın, makamda tebrikleri kabulü ile başlayan bayram programı Cumhuriyet Meydanında devam etti.  Tören alanında Vali Kemal Yurtnaç ve Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, halkın, öğrencilerin, askerin ve protokolün bayramını kutladı. 
 
Vali Yurtnaç, törende yaptığı günün anlam ve önemini belirten konuşmada, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 93. yılını büyük bir coşkuyla kutlamanın onur ve gururunu yaşadığımızı söyledi.
 
Cumhuriyetin halkın desteği ile ilelebet yaşayacağını belirten Vali Yurtnaç, “Her devletin, her milletin yükselişe geçtiği zamanlar vardır, inişe geçtiği zamanlar vardır. Osmanlı İmparatorluğu da tarihte adaletle, barışla, dik duruşu ile dünya milletlerinin karşısındaydı. Atalarımız bizlere güzel bir medeniyet bıraktı. Bu medeniyetin temeli, adalet, barış ve sevgiye dayanıyor. Tabi Osmanlının yıkılışı ile birlikte Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları bu ülkeyi düşmandan kurtarıp Cumhuriyeti kurmak için mücadele ettiler. Nihayetinde 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyeti ilan ettiler” dedi.
 
Atalarımızın tarihte dimdik yaşadığını ifade eden Vali Yurtnaç, “Atalarımız hiçbir zaman milletinin yüzünü kızartacak eylemde bulunmamışlardır. Bizlerde onların evlatları olarak aynı şekilde dünyada var olacağız. Cumhuriyetimizi ilelebet yaşatmak ve güçlü kılmak için mücadele edeceğiz. Bu mücadelemizde karşımıza çıkan zorlukları 15 Temmuz’da olduğu gibi bir ve beraber olarak aşacağız. 15 Temmuz’da milletimiz içimizde ki vatan hainlerine karşı seçilmiş meşru hükümetinin yanında yer aldı. Demokrasisine sahip çıktı, kötü niyetli insanların kurduğu tuzakları ortadan kaldırdı ve tüm dünyaya Türklerin demokrasisine sahip çıkan bir millet olduğunu ilan etti. Bu anlamlı günde başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakarlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmetle, minnetle anıyor, tüm Yozgatlı vatandaşlarımızı sevgi ve saygıyla selamlıyorum ”dedi.
 
Tören, Vali Yurtnaç’ın konuşmasının ardından öğrencilerin şiir okuması, okulların ve askerlerin resmi geçidinin ardından sona erdi.