Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Yozgat Şube Başkanı Ferudun Daştan, 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla yazılı bir kutlama mesajı yayınladı.

Daştan; “Türk kadını dün eşiyle, kardeşiyle, babasıyla omuz omuza düşmana karşı kahramanca mücadele ederken bu gün evinde ailesinin huzur kaynağı iş hayatında ise istihdamın temel taşı, ekonominin yol göstericisi olmuştur” dedi. 

MÜSİAD Başkanı Daştan, 8 Mart Dünya Kadınlar gününün aslında temsili bir tarih olduğunu belirterek; “Bizim dinimiz İslam dini ve Türk kültürü kadına dün de bu gün de hak ettiği değeri vermektedir. Biliyoruz ki bir gün değil her gün saygının, sevginin günü olmalıdır ki tüm bu değerlerin bütününde kadın akla gelmelidir” dedi.

Peygamber Efendimiz Muhammet Mustafa’nın (S.A.V) veda hutbesindeki kadın haklarına ilişkin ifadelerini hatırlatan Daştan; 

“Kadınlarımızın hayatın her aşamasında daha çok katılımcı bir görev üstlenmeleri gerekmektedir. Ayrıca geleneklerimiz ve dinimiz açısından da kadın, aile ocağında ilk eğitimi veren bir öğretmen ve eğitimcidir. Çocuğun terbiyesi, yetişmesi, her yönden gelişmesi, güzel alışkanlıklar kazanması ve yararlı bilgilerle donatılmasında en büyük rol kadındadır” ifadelerine yer verdi. 

Kadının günümüzde şiddetle anılmasından duyduğu rahatsızlığı dile getiren Daştan, MÜSAİD olarak her zaman katılımcı ruha sahip Türk kadının sahip olduğu misyonun idraki ile hareket ettiklerini ve kadına şiddetin karşısında olduklarını dile getirdi.

Peygamber Efendimizin ‘Cennet annelerin ayaklarının altındadır’ diyerek kadının İslam dinindeki yerini de ortaya koyduğunu vurgulayan Ferudun Daştan, bu bağlamda devletin son dönemde hayata geçirdiği düzenlemelerle kadına hak ettiği değerin verilmesi noktasında önemli adımlar attığına dikkat çekti.

Daştan, açıklamasının sonunda tüm şehit anneleri başta olmak üzere, geçmişten günümüze İslam dinine, Türk milletinin bekası ve devletinin huzuru için görev almış, ailenin temel taşını oluşturan kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü tebrik etti.