Yozgat İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Yozgat Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde; 22 Kasım Dünya Diş Hekimleri Günü pasta kesilerek kutlandı. ADSM’de görev yapan diş hekimleri ve sağlık personelin katılımıyla gerçekleşen kutlamada ADSM Başhekimi Dt. Babür Cevheroğlu karanfil dağıttı.

Kutlamada konuşma yapan Cevheroğlu şunları söyledi;” İnsan sağlığının en önemli unsurlarından biri olan Ağız ve Diş Sağlığı günümüzde teknolojik açıdan gelişmiş cihaz ve ekipmanlarla ve Diş hekimlerimizin uluslararası standartlar üzerindeki bilgi, donanım ve becerileriyle gerek koruyucu, gerek tedavi edici yönde hızlı bir şekilde ilerlemektedir.

Sağlık ilk ağızda başlar felsefesi ile toplumda küçük yaştan itibaren diş sağlığı eğitiminin kazandırılması ebeveynlere, öğretmenlerimize ve biz diş hekimlerine düşen görevlerdir. Bu amaçla okullarda diş sağlığı taramalarına Sağlık Bakanlığımız büyük önem vermekte, küçük yaşta kazandırılan diş fırçalama alışkanlığı, ağız sağlığını önemsemeleriyle ileriki dönemlerde oluşabilecek diş kayıplarının önüne geçilebilecektir.

Ülkemizde bilimsel diş hekimliğinin temelleri 22 Kasım 1908’de atılmış ve 1996 yılında “Diş Hekimleri Günü “ olarak kabul edilmiştir.

Bu vesile ile halkımızın ağız ve diş sağlığının korunması ve iyileştirilmesi hususunda büyük bir özveri ile çalışan tüm diş hekimi meslektaşlarımızın 22 Kasım Diş hekimleri gününü kutlar saygılar sunarım” dedi.