Diş Hekimleri Köy Köy, Okul Okul Geziyor

Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü, koruyucu ağız ve diş sağlığı kapsamında çalışmalarını sürdürüyor.
Yayınlanma tarihi: 05 Mart 2018, Pazartesi günü, saat: 10:23

Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığının işbirliği çercevesinde Yozgat merkez ve ilçe okullarında diş doktorları tarafından Ağız ve Diş Sağlığı Eğitimi veriliyor. Velisi onay verilen öğrencilere de ayrıca koruyucu tedavi olan flor uygulaması yapılıyor. 

Diş taramasından geçen öğrencilere ayrıca diş fırçası ve diş macunu dağıtıldı. 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında şu ana kadar 25.750 öğrenciye, diş fırçalama, ağız sağlığının genel sağlığa etkileri eğitimi verildi. 

Sağlık Müdürlüğü Diş Hekimleri Sedef Gök Şahin ve Merve Sandalcı, geçtiğimiz günlerde Yozgat Merkeze bağlı Divanlı Mahallesi, Musabeyli, Bişek, Çadırardıç, Sarıfatma, Esenli ve Osmanpaşa köylerine giderek hem diş taraması yaptılar, hem de eğitim verdiler. 

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin yaptığı açıklama; "Ağız sağlıktan başlar cümlesini her zaman dile getirmemize rağman ülkemizde, en çok ihmal ettiğimiz yine ağız ve dişlerimiz oluyor. Bir çiviyi çakabilmek için de defalarca vurmak gerekiyor. Biz de eğitimlerimizi hız kesmeden vermeye devam ediyoruz. Koruyucu sağlık hizmetlerini önemsiyoruz, hasta olmadan, sağlığımızı korumalıyız. 

Koruyucu ağız ve diş sağlığı kapsamında okullarımızda diş fırçalama eğitimleri düzenliyoruz. Diş hekimlerimiz velilerin de onayını alarak, flor uygulmasını okulda eğitim sonrasında yapıyorlar. Diş taraması sonrası eğer kliniğe gitmesi gerekiyorsa, aile bilgilendiriliyor. Diş fırçalama eğitim sonrasında da diş fırçası ve diş macununu hediye olarak öğrencilerimize veriyoruz ki, bir an önce diş fırçalamaya, eve gittiklerinde başlasınlar diye. Tüm anne-babaları çocuklarının hiçbir diş şikâyeti olmasa bile 3-4 ayda bir ya da 6 ayda bir diş muayenelerini yaptırmalarını öneriyoruz" dedi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 10 = ?

 
Çok OkunanlarBu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
haber yazılımı: buki