Bahar aylarıyla birlikte diyet sezonu da açıldı. Hafif, ancak direnç verici besinler tüketmek gerektiğini söyleyen uzman diyetisyen Pınar Kural Enç, kilo verme telaşındakilere, "İşhat artıran gıdalara karşı dikkat" diye seslendi. Pınar Kural Enç, diyet düşmanı gıdaları şöyle sıraladı:

* Yeşil soğanın birçok faydası var ama iştah açıcı özelliği nedeniyle kilo vermek isteyenler tüketmemeli. Ayrıca soğanın dış kısmındaki ince zar midesi hassas olanlara dokunabilir ve ağrıya sebep olabilir.

* AŞIRI tüketilen çay ve kahve de kilo verme sürecinde zararlıdır. Fazla tüketilen bu içecekler her şeyden önce su içme isteğini azaltır. Bununla birlikte vücuttan sıvı kaybı da meydana gelir. Böylece diyetinizi sabote edebilirsiniz.

* GÜNDE bir kupa şekersiz filtre kahve ya da Türk kahvesi tüketebilirsiniz. Şekerli, aromalı veya kremalı kahvenin neredeyse bir hamburger kadar kaloriye sahip olduğu unutulmamalıdır.

* DİYET yaparken yüksek kalorili ve çok şekerli enerji içeceklerine de yaklaşmamalısınız. Bu içecekler zayıflamanın en büyük düşmanları arasında başı çeker.

* KURUYEMİŞ tüketirken de dikkatli olunmalıdır. Ölçülü tüketilmeyen kuruyemiş vücutta yağlanma yapar. Bu nedenle kuruyemişin mutlaka ölçülü tüketilmesi gerekir. Ölçülü tüketilen kuruyemiş yararlıdır, kilo vermeye yardımcı olur.