Yozgat Müzesi Depolarında bulunan Yozgat'a özgü kilim, halı ve bez dokumaların desen ve motiflerini çıkaran İl  Kültür ve Turizm Müdürü Lütfi İbiş, "Bu sayede geleneksel el sanatlarının tahribatını ve yok olmasını önlemek için bir takım çalışmalar yapacağız" dedi.

Bakanlık tarafından yürütülen Kültürel Eğitim Faaliyetleri kapsamında Türk süsleme sanatları ve geneleksel el sanatlarını tanıtarak tahribini ve yokolmasını önlemek istediklerini söyleyen İl Kültür ve Turizm Müdürü Lütfi İbiş, halen devam etmekte olan iki adet yöresel kilim dokuma kursu ve bir adet  ise yöresel yöresel bez dokuma kursu açıldığını söyledi.

Konu il ilgili açıklamalarda bulunan İl Müdürü İbiş; "İlimize özgü motiflerin yaşatılması içinMüze Müdürlüğümüzün deposunda bulunan ilimize ait halı, kilim ve bez dokuma örneklerinin fotoğraflanması ve desenlerinin çıkarılarak kurslarımızda ve Bozok Üniversite'mizin geleneksel el sanatları bölümünde de kullanılması için 25-26 Mayıs tarihlerinde çalışma planladık. Amacımız müzemizde bulunantarihi motif ve desenleri kurslarımızda üretilen değerleri ortaya koyup, ayakta kalmasını sağlamak" dedi.