Tüm dünyada hızla artan bir sorun karaciğer yağlanması. Bu hastalık, karaciğerhücrelerinde normalden fazla yağ toplanması nedeniyle meydana geliyor. Medicorium Obezite ve Metabolizma Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Murat Üstün karaciğer yağlanmasının;şişmanlık, kanda yağlanma ve şeker hastalığına bağlı geliştiğini belirterek, şöyle konuşuyor...

KANSERE KADAR GİDİYOR
"Türkiye'de her 4 kişiden birinde karaciğer yağlanması var. Normal, sağlıklı bir insanın karaciğer hücrelerinde az miktarda yağ bulunabilir ve bu hastalığa neden olmaz. Ancak yağlanma aşırı miktarda olduğunda, bazı yapısal ve fonksiyonel değişikliklere yol açıyor. Tedavi edilmezse siroz, karaciğer kanseri başta olmak üzere ciddi hastalıklara neden oluyor. Aşırı kalori tüketimi, yanlış beslenme, rafine ürünler, doğal olmayan besinler ve hareketsiz yaşam sonucu ortaya çıkan şişmanlık karaciğeri yağlandırıyor."

ÖLÜMCÜL TEHLİKE!
"Sorunun kökenindeki en önemli risk obezite. Toplumun geneline baktığımızda karaciğeryağlanması yüzde 25 bir oranda. Ancak obez kişilerde oran yüzde 80'lere çıkıyor. Karaciğeryağlanması hastaların bir kısmında ilerlemeden duruyor ama diğer grupta ilerliyor. Bukişilerde diyabet de oluşması durumunda risk ölümcül düzeylere ulaşıyor. Karaciğer yağlanması toplumsal bir soruna dönüştüğü için çözümünde bilinçli olmak gerekiyor." 

NASIL TEŞHİS EDİLİYOR?
"En kolay teşhis araçları ultrason ve karaciğer testidir. Karaciğer yağlanması tespit edilen hastalarda eğer obezite de varsa; öncelikle obeziteye çözüm aranmalıdır. Bunun için etkin bir diyet ve egzersiz programı gerekiyor. Karaciğer kendini onaran bir organdır fakat fazla kilolardan kurtularak fırsat verilmesi gerek. Obezite tedavisinde sonuç alınamıyorsa zaman kaybetmeden en uygun cerrahi seçenekler değerlendirilmeli ve sağlıklı yaşama adım atılmalıdır."

* Elma Sirkesi, karaciğerin etrafında biriken yağlardan kurtulmaya yardımcı olur, iltihabı giderir. Ilık bir bardak suya elma sirkesi ekleyin. İsterseniz 1 tatlı kaşığı bal koyup yemeklerden önce günde 2 kere için.