Boğazlıyan İlçesinde görüntü kirliliği oluşturan, estetiğini bozan ve imara aykırı yapılanmaya karşı olan Boğazlıyan Belediye Başkan Hamdi Erdal, ilçe genelinde tespit edilen ve kaldırımı işgal eden, yıkılmaya yüz tutmuş, inşasında yasal prosedürler yerine getirilmemiş yapılara yıkım kararı verdi.

Sahipli boş bina sahiplerine yıkılması yönünde yazı gönderen ve alınan karara uygun hareket etmeyenler dahil olmak üzere yıkım işlemini başlatan Hamdi Erdal, "İmarsız yapılaşmaya, işgallere, görüntü kirliliğine ve şehrin estetiğini bozan hiç bir inşaata müsaade etmeyeceğiz. Gelecek nesillere daha iyi bir Boğazlıyan bırakmamız için bunları yapmamız şart." dedi.

İlk yıkımı babasının evinden başlayan ve bu hareketiyle yıkım kararlarındaki tarafsızlığını ortaya koyan Başkan Erdal, "Her zaman bir yatırımı bir hizmeti yaparken değil, bazen de yıkarken halkın takdirini alırsınız. İlçemizin görsel güzelliğini bozan, amacı dışında kullanılan, yıkılmaya yüz tutmuş, tehlike arzeden, imara aykırı, işgalli yapıları yıkmak da bir hizmettir. Bu kararla hiç kimseyi mağdur etmedik, etmemeye de gayret gösterdik. Bu tip yapıların sahiplerine öncelikle bir yazı göndererek yıkmalarını istedik. Bu karara uyan hemşerilerime öncelikle teşekkür ediyorum. Ancak, yazıya karşılık bulamadığımız yapıları da Belediye imkanları ile yıktık, yıkmaya da devam edeceğiz" diye konuştu.

Boğazlıyan'ın gelişmesi, yaşanabilir hal alması, sosyal ve kültürel zenginliklerin artmasıyla örnek bir ilçe konumuna getirme gayreti içerisinde olduklarını ifade eden Erdal, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Gelişmişlik sadece yatırımlarla olmaz. Görsel güzelliği kazandırmakta bir yerleşim biriminin büyümesine sebep olur. Biz görevde bulunduğumuz süre zarfında bu konuların üzerinde hassasiyetle durduk, durmaya da devam edeceğiz. Hiç bir kaçak yapıya, imar dışına çıkmaya ve işgallere asla müsaade etmedik, etmemizi de kimse bizlerden beklemesin. Kimsenin kullanmadığı ve bölge için sıkıntı oluşturulan yapılar, İmar Kanunu'na istinaden yıkılmıştır. Ben şimdiden duyarlı hemşerilerimize teşekkür ediyor, herşey daha güzel yaşanılabilir bir Boğazlıyan için diyorum" şeklinde konuştu.